Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/443-38/07/TE
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-38/07/TE
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
refakturowanie
stawka podstawowa podatku
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
usługi pocztowe


Pytanie podatnika
Czy refakturowanie kosztów transportu świadczonych przez Pocztę Polską należy wykazać ze stawką 22% w przypadku, gdy są one związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT w wysokości 22%?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.04.2007 r. dotyczącego zastosowania stawki podatku od towaru i usług od odpłat za przesyłki pocztowe towarów sprzedanych za pośrednictwem internetu

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż refakturowanie kosztów transportu świadczonych przez Pocztę Polską, należy wykazać ze stawką 22% w przypadku, gdy są one związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT w wysokości 22%.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem złożonym dnia 25.04.2007 r. uzupełnionym pismem z dnia 15.06.2007 r. (złożonym dnia 27.06.2006 r.) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Podaje Pan we wniosku, iż prowadzi sprzedaż towarów handlowych m.in. przez internet w portalu Allegro. Usługi związane z dostarczeniem do klienta sprzedanego towaru świadczy głównie Poczta Polska, obciążając Pana kosztami transportu. Usługi świadczone przez Pocztę Polską są zwolnione z podatku VAT. Natomiast jak podaje Pan w/w piśmie z dnia 15.06.2007 r. usługi transportowe świadczone przez Pocztę Polską wykazuje Pan obecnie przy stawce podatku VAT 22%, gdyż są one ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w tym wymienione w poz. 2 tego załącznika - usługi świadczone przez pocztę państwową PKWiU 64.11.

Wnioskodawca, nie będąc podmiotem wymienionym w poz. 2 załącznika nr 4 do ustawy, odsprzedając usługę pocztową jest zatem obowiązany opodatkować ją z zastosowaniem odpowiedniej stawki podatku VAT. Bez znaczenia jest przy tym fakt, że faktycznego przewozu towarów na rzecz kontrahenta podatnika dokona Poczta Polska. Należy bowiem uznać, że to z podatnikiem jest zawierana przez kupujących umowa na dostarczenie zakupionego towaru i to na rzecz podatnika, a nie Poczty Polskiej, kupujący będą wnosili z tego tytułu zapłatę. Ponadto podatnik, a nie Poczta Polska, będzie odpowiadał wobec nabywców za dostarczenie zakupionych towarów. Fakt posługiwania się przez podatnika podwykonawcą usługi (w tym przypadku Pocztą Polska) nie jest w żadnym razie równoznaczny z tym, że podatnik świadczy na rzecz nabywców usługi polegającej na wysyłce towarów.

Podatnik wysyłając towar korzysta z usług poczty państwowej, tak więc refakturowanie usług pocztowy ze zwolnieniem od podatku przynależnym usługom pocztowym, będących tylko elementem kosztu sprzedawanego towaru opodatkowanego odpowiednimi stawkami podatku od towarów i usług, nie jest właściwe.

Powyższe wynika bezpośrednio z zapisu art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług definiującego obrót stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako całość świadczenia należnego od nabywcy. Skoro zatem kwota należna, stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyszczególnione przez sprzedającego w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie refakturowane z inną stawką podatku od towarów i usług (zwolnieniem od podatku), właściwą dla tych usług.

W związku z powyższym, koszty przesyłki towaru zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, co oznacza, że podstawa opodatkowania przy dostawie tego towaru powinna obejmować również kwotę stanowiącą zwrot kosztów przesyłki. Zatem koszt dostarczenia towaru nabywcy powinien być opodatkowany taką stawką podatkową jak sam wysyłany towar.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jej otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj