Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/8/07
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/8/07
Data
2007.04.16



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pracownik
szkolenie pracownicze
usługi szkoleniowe
wydatki szkoleniowe


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup usług szkoleniowych przeznaczonych nieodpłatnie dla swoich pracowników?
Tożsamy z
142123, 139716, 132826, 120195


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku G. Sp. o.o. z dnia 16.01.2007r. (data wpływu do tut. urzędu dnia 30.01.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie prawidłowości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup usług szkoleniowych przeznaczonych nieodpłatnie dla pracowników Spółki - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi. Spółka jest płatnikiem podatku VAT i prowadzi pełną księgowość. Dochody podatnika z tytułu prowadzonej działalności opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych. W celu zwiększenia obrotu Podatnik zakupuje kilka razy w roku usługi szkoleniowe dokumentowane fakturami VAT. Zakres tych usług obejmuje koszty: wykładowcy, sali, wyżywienia, nocleg. Tematem tych szkoleń są najczęściej: nowoczesne formy sprzedaży, sposoby pozyskiwania klientów, oddziaływanie na klientów powodujące satysfakcjonujący zakup, udzielane są także informacje o nowościach w asortymencie towarów oferowanych przez Spółkę. Ze szkoleń korzystają nieodpłatnie pracownicy Spółki. Udział w szkoleniach zapewnia im lepszą znajomość technik sprzedaży, bardziej profesjonalną obsługę klientów hurtowych i detalicznych. Szkolenia wpływają na zwiększenie przychodów Podatnika ze sprzedaży hurtowej.

Wątpliwości Podatnika sprowadzają się do pytania, czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup usług szkoleniowych przeznaczonych nieodpłatnie dla swoich pracowników. Zdaniem Podatnika, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup usług szkoleniowych przeznaczonych nieodpłatnie dla swoich pracowników, gdyż wydatki te mają związek z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych według którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

O sposobie klasyfikacji kosztów decyduje sam podatnik i to on ponosi odpowiedzialność za zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Uznając, zatem, dany wydatek za koszt uzyskania przychodów Spółka musi jednoznacznie wykazać, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Takie prawidłowo udokumentowane wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych, ustawodawca nie wymienia wydatków przedstawionych we wniosku, a dotyczących wydatków ponoszonych na rzecz pracowników w związku z ich uczestnictwem na szkoleniu. Kwalifikując poniesiony wydatek na szkolenie do kosztów uzyskania przychodów należy każdorazowo przeprowadzić analizę sytuacji i odpowiedzieć na pytanie, czy zdobytą wiedzę osoba kształcąca się będzie miała możliwość wykorzystać w trakcie wykonywania swoich obowiązków (na swoim stanowisku pracy). Jeżeli Wnioskodawca będzie mógł odpowiedzieć na tak postawione pytanie w sposób twierdzący to należy uznać, iż przedmiotowy wydatek dotyczący zakupu usług związanych ze szkoleniem pracowników (koszt wykładowcy, wynajęcie sali, wyżywienie, nocleg) będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z treści pisma wynika, że koszty zakupu usług szkoleniowych dla pracowników służą funkcjonowaniu Spółki i wpływają na zwiększenie uzyskiwanych przez Nią przychodów. W świetle powyższego, należy stwierdzić, że poniesione wydatki związane ze szkoleniem pracowników, o ile oczywiście mają na celu uzyskanie lub zwiększenie przychodów Spółki i są prawidłowo udokumentowane, stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Uwzględniając powyższe wyjaśnienia postanowiono jak w sentencji nin. postanowienia, uznając za słuszne stanowisko przedstawione we wniosku Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj