Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2415-64/07
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2415-64/07
Data
2007.05.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
instrumenty finansowe
opodatkowanie dochodów
papier wartościowy


Pytanie podatnika
Jak nalezy opodatkować dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych-w zeznaniu PIT-36 L łącznie z dochodami z działalności gospodarczej, czy też w odrębnym zeznaniu PIT-38?


Spółkę jawną tworzy trzech udziałowców. Wspólnicy rozliczają się wg udziału procentowego z dochodów osiąganych przez spółkę wg stawki liniowej 19% . We wrześniu 2005r. spółka zainwestowała pieniądze na giełdzie papierów wartościowych wpłacając pieniądze do domu maklerskiego, który zarządza tzw. indywidualnym portfelem instrumentów finansowych. Spółka otrzymuje informacje o wycenie portfela na ostatni dzień każdego miesiąca. Wspólnicy każdego miesiąca na podstawie wycen portfela otrzymywanych z biura maklerskiego, obliczali stratę bądź przychód, opodatkowując przychody z tego źródła i ujmując je w deklaracji PIT-5L.

Za 2005 rok, oprócz tych comiesięcznych wycen, spółka nie otrzymała od biura maklerskiego żadnych innych dokumentów, gdyż nie dokonała sprzedaży papierów wartościowych. Za 2006r. spółka otrzymała PIT-8C, w którym został wykazany dochód uzyskany z tytułu faktycznie sprzedanych papierów wartościowych.

Wspólnicy stwierdzili, że niesłusznie płacą podatek od wartości wyceny portfela ,gdyż przychód byłby do ustalenia dopiero po faktycznej sprzedaży wszystkich posiadanych papierów wartościowych i odjęciu kosztów. Wobec powyższego wspólnicy uważają, że powinni skorygować wcześniejsze rozliczenia (PIT-36L) i opodatkować faktyczny dochód ze sprzedaży papierów wartościowych wykazany wg informacji przesłanej przez biuro maklerskie (wykazując go w deklaracji PIT-38) .

Wnioskodawcy zwrócili się o potwierdzenie swojego stanowiska.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

W myśl art.5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym od dnia 24.10.2005 – ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych –oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art.3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz.1538)

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt.7 w/w ustawy, źródłami przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych (...).

Na podstawie art.17 ust.1 pkt.6 lit. a w/w ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

W myśl art. 30 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust.2 pkt 1 w/w ustawy dochodem, o którym mowa w ust.1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust.1 f lub ust. 1 g, lub art. 23 ust.1 pkt 38 z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Na podstawie art.30b ust.4 w/w ustawy przepisu ust.1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W świetle art.30b ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art.45 ust.1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art.24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawna albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i obliczyć należny podatek dochodowy.

Zgodnie a art.45 ust.ust.1 w/w ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym , zastrzeżeniem ust.7 i 8.

Na podstawie art.45 ust.1a pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym podatnicy w terminie określonym w ust.1 są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów , o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z : 1) kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art.30b,2) pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art.30c.

W świetle przytoczonych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego, gdy przedmiot działalności gospodarczej spółki jawnej nie obejmuje dokonywania inwestycji w papiery wartościowe, a spółka inwestuje wyłącznie nadwyżki kapitału w papiery wartościowe, przychody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych , zaliczyć należy do przychodów z kapitałów pieniężnych o których stanowi art.17 ust.1 pkt 6 lit.a w związku z art.10 ust. 1pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej .

Zatem, jeżeli sprzedaż papierów wartościowych nastąpiła w roku 2006, dochód uzyskany z tego tytułu, powinien być uwzględniony w odrębnym zeznaniu podatkowym (PIT-38), które należało złożyć po zakończeniu roku podatkowego 2006, do dnia 30 kwietnia 2007r. i w tym samym terminie wpłacić obliczony należny podatek dochodowy w wysokości 19 % uzyskanego dochodu a złożony za 2006 rok PIT- 36L należy skorygować.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj