Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łęczycy
USIII/443-2/2007
z 11 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443-2/2007
Data
2007.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Łęczycy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy
spis z natury
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
W związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego Wnioskodawca dokonuje odliczeń podatku naliczonego m.in. przy nabyciu sprzętu rolniczego oraz innych towarów wykorzystywanych do celów gospodarstwa rolnego.Wnioskodawca rozważa mozliwość wybrania zwolnienia od podatku zgodnie z art. 43 ust. 5 ustawy o VAT. Gospodarstwo rolne będzie prowadzone w dalszym ciagu. W związku z powyższyn wątpliwości Wnioskodawcy budzą obowiązki wynikające z art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów posiadanych na dzień wyboru zwolnienia od podatku.


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego jest podatnikiem podatku od towarów i usług od dnia 01.05.2004 r. W związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego Wnioskodawca dokonuje odliczeń podatku naliczonego m.in. przy nabyciu sprzętu rolniczego oraz innych towarów wykorzystywanych do celów gospodarstwa rolnego. Wnioskodawca rozważa możliwość wybrania zwolnienia od podatku zgodnie z art. 43 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Gospodarstwo rolne będzie prowadzone w dalszym ciągu. W związku z powyższym wątpliwości Wnioskodawcy budzą obowiązki wynikające z art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów posiadanych na dzień wyboru zwolnienia od podatku .

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma on obowiązku sporządzenia spisu z natury, gdyż działalność rolnicza będzie prowadzona dalej. Nie następuje likwidacja, ani jej zaprzestanie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego, stwierdza co następuje:

Przepis art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określa zakres przedmiotowy tej ustawy. Według ust. 1 tego artykułu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Według ust. 3 tego artykułu przepisy ust. 1 stosuje się również do towarów, o których mowa w art. 14.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu. Zgodnie zaś z ust. 5 ww. art. 14, w przypadkach, o których mowa w ust. 1, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „ spisem z natury”.

Według art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia przy spełnieniu warunków określonych w ust. 3 art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w ust. 3 ustawy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3. Zwolnienie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca ( kwartału ), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.

Zgodnie zaś z art. 96 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Z powyższych regulacji wynika, że spis z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług sporządzany jest w ściśle określonych sytuacjach, między innymi w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. W tym przypadku przesłanką do sporządzenia spisu z natury jest fakt całkowitego zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych, związany z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej.

W niniejszej sprawie Wnioskodawca nie zaprzestaje wykonywania czynności objętych zakresem przedmiotowym ustawy, a jedynie powraca do zwolnienia, przewidzianego dla rolników ryczałtowych, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. W dalszym jednak ciągu wykonywać będzie czynności objęte zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym nie zachodzi potrzeba sporządzania spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ww. stawy o podatku od towarów i usług.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących na dzień wydania niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego w tym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy stoi na stanowisku, że rolnik ryczałtowy, który przez trzy lata wykonywał czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług i który ponownie chciałby skorzystać ze zwolnienia od tego podatku, nie ma obowiązku sporządzania spisu z natury posiadanych towarów, przy zakupie których odliczył podatek VAT naliczony, ani naliczania podatku VAT od wartości tego spisu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj