Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IIUS.I/415-26/07
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS.I/415-26/07
Data
2007.04.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
podatek liniowy
spółka komandytowa


Pytanie podatnika
Czy Podatnik będący wspólnikiem – komandytariuszem w osobowej spółce handlowej – spółce komandytowej, może opodatkować dochody uzyskiwane z tytułu bycia wspólnikiem w takiej spółce na zasadach art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podatkiem liniowym?
Tożsamy z
134244, 119222, 27706, 133077


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.); art. 8 ust. 1 i 2, art. 9a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 05.03.2007 r. (data wpływu: 06.03.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia: Czy Podatnik będący wspólnikiem – komandytariuszem w osobowej spółce handlowej – spółce komandytowej, może opodatkować dochody uzyskiwane z tytułu bycia wspólnikiem w takiej spółce na zasadach art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podatkiem liniowym?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

W dniu 06.03.2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 05.03.2007 r. Pana P., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Podatnik jest udziałowcem Spółki Jawnej „K”. Z prowadzonej działalności gospodarczej opłaca podatek liniowy w wysokości 19%. Planuje rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej, w której będzie uczestniczyć jako komandytariusz. Uzyskane z tego tytułu dochody zamierza opodatkować zgodnie z postanowieniami art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podatkiem liniowym. Spółka komandytowa, w formie której Podatnik zamierza prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą jeszcze nie istnieje. Podatnik pyta, czy będąc wspólnikiem – komandytariuszem w osobowej spółce handlowej – spółce komandytowej, może opodatkować dochody uzyskiwane z tytułu bycia wspólnikiem w takiej spółce na zasadach art. 30c PDOF, czyli podatkiem liniowym?

Zdaniem Podatnika w opisanej sytuacji, przysługuje Mu prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, prowadzonej jako komandytariusz, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podatkiem liniowym w wysokości 19% podstawy opodatkowania, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 9a ust. 2 i 3 tej ustawy.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje:

Z opisanego stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że zamierza On podjęcie działalności gospodarczej jako komandytariusz w osobowej spółce handlowej. W związku z tym, pytanie dotyczy możliwości opodatkowania uzyskanych z w/w tytułu dochodów 19% podatkiem liniowym. W opinii Podatnika przychód komandytariusza z tytułu uczestnictwa w spółce jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, dlatego też ma On prawo do opodatkowania uzyskanych dochodów 19% podatkiem liniowym.

Definicję działalności gospodarczej zawierają przepisy ustawy z dnia 2.07.2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) w art. 2, zgodnie z którym jest nią zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana i usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany.

Natomiast zgodnie z art. 8 § 1 oraz art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa, jako spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komandytariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej, może we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. A zatem, z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, iż spółka komandytowa osiąga przychód w ramach działalności gospodarczej.

Ponadto w myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątko-wych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których osiągnięty dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów i wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną, tj. zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 2 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym.

Przepisy art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (...) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. W myśl postanowień art. 30c ust. 2, uzyskany dochód może być pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) tej ustawy, pod warunkiem zawartym w ust. 3 tego art., o ile składki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 ustawy lub odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W takim przypadku podatnicy, zgodnie z art. 9a ust. 2 w/w ustawy, są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeśli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Należy nadmienić, że zgodnie z art. 9a ust. 3 powołanej wyżej ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Reasumując powyższe, osiągnięte z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej przez Podatnika przychody stanowić będą przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, i po spełnieniu wyżej wymienionych warunków, ma prawo do opodatkowania osiągniętego z ww. tytułu dochodu – 19% podatkiem liniowym.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj