Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB/415-60b/06
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB/415-60b/06
Data
2007.02.26



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
spłata kredytu
sprzedaż mieszkania
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy część przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, przeznaczona na spłatę kredytu hipotecznego, udzielonego na jego zakup korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że uzupełnione w dniu 20.02.2007r. stanowisko Pani dotyczące wniosku z dnia 21.12.2006r. jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 29.12.2006r., uzupełnionym w dniu 20.02.2007r. o własne stanowisko w sprawie zastosowania zwolnienia z opodatkowania, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwróciła się Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych kserokopii dokumentów wynika, że na podstawie aktu notarialnego z dnia 28.11.2006r. dokonała Pani odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, uzyskując przychód ze sprzedaży w wysokości 128.000,00zł.
Opisane powyżej prawo nabyła Pani w 2006r., a zatem jego sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od daty nabycia licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Na podstawie zawartej w dniu 25.08.2006r. z Bankiem umowy o kredyt mieszkaniowy uzyskała Pani kredyt hipoteczny w wysokości 70.000,00zł, przeznaczony na sfinansowanie części kosztów nabycia własnościowego prawa do w/w lokalu mieszkalnego.
Zgodnie z aktem notarialnym, o którym mowa powyżej ustaliła Pani ze stroną kupującą, że pozostała część określonej w umowie ceny sprzedaży, tj. 115.200,00 zł zostanie wpłacona na Pani rachunek bankowy, przy czym kwota 70.000,00 zł, odpowiadająca Pani zadłużeniu kredytowemu, zostanie wpłacona na Pani rachunek kredytowy, co - zgodnie z załączonym oświadczeniem Banku - nastąpiło w dniu 06.12.2006r.

W tym stanie faktycznym zwróciła się Pani z zapytaniem, czy część przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży przedmiotowego prawa do lokalu mieszkalnego przeznaczona na spłatę kredytu hipotecznego udzielonego Pani jego zakup, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zajmując jednocześnie stanowisko, że uzyskany przychód może Pani pomniejszyć o kwotę spłaconego kredytu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w przepisach art. 21, 52, 52a, 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należy do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w/w ustawy - jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i zgodnie z art. 28 ust. 2 tejże ustawy, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r., podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 % uzyskanego przychodu, który płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia.

Z powyższego obowiązku zwolnieni zostali podatnicy, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkują nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r.

Do celów mieszkaniowych, o których mowa powyżej ustawodawca zaliczył:

1. w lit. a) art. 21 ust. 1 pkt 32:

  • nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkaniowe - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2. w lit. e) art. 21 ust. 1 pkt 32:

  • spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.


W przedmiotowej sprawie - dla oceny, czy wydatkowanie przez Panią przychodu uzyskanego ze sprzedaży opisanego powyżej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu mieszkaniowego korzysta ze zwolnienia z opodatkowania - przesądzające znaczenie ma treść cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe unormowania prawne wskazują, że dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) w/w ustawy konieczne jest, aby spłacany kredyt był zaciągnięty na ściśle określone w nim cele.

Natomiast wyszczególniony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) w/w ustawy katalog wydatków nie wymienia wydatków, związanych ze spłatą kredytu, zaciągniętego na zakup zbywanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przepisie tym ustawodawca wyraźnie wskazał, że przychód uzyskany ze sprzedaży ma być przeznaczony na wydatki ponoszone przez podatnika na zaspokojenie jego aktualnych potrzeb mieszkaniowych, a zatem celem ustanowienia przedmiotowego zwolnienia jest preferencyjne potraktowanie przychodów przeznaczonych na nowe cele mieszkaniowe, a nie udzielanie pomocy w spłatach należności związanych z wcześniejszym zakupem nieruchomości i praw majątkowych, które zostały sprzedane przez podatnika.

Powyższy stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny potwierdza brak podstaw do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r., wobec czego Pani stanowisko przedstawione w złożonym wniosku należy uznać - za nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2006r.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 5 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj