Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US VII-423/524/8/2007
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US VII-423/524/8/2007
Data
2007.04.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Powstawanie zobowiązania podatkowego --> Zaniechanie ustalania i poboru oraz zwolnienie z poboru


Słowa kluczowe
ograniczenie wysokości zaliczki


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionej sytuacji faktycznej tj. kontynuowania uproszczonej formy opodatkowania na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest uniknięcie wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu , o którym mowa w art.27 ust.1 , złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, a w szczególności poprzez ograniczenie poboru zaliczek na podstawie art. 22 § 2a ustawy ordynacja podatkowa?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 3 i 4 w związku z art. 216, art. 22 § 2a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., nr 8, poz.60 z późn. zm.),
  • art. 25 ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., nr 54, poz 654 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu pisma Spółki z dnia 26.01.2007 r. (z datą wpływu do tut. urzędu 29.01.2007 r.), w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 26.01.2007 r. Spółka wystąpiła do tut. organu podatkowego z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wybrała uproszczoną formę opodatkowania z zamiarem jej kontynuacji w 2007 roku. Podatnik przewiduje możliwość zmian w transakcjach z największymi kontrahentami, skutkujące znacznym obniżeniem przychodów co wpłynęłoby na istotne obniżenie dochodu oraz wystąpienie straty.

Wątpliwości Podatnika dotyczą prawidłowości interpretacji przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii ograniczenia przez organ podatkowy poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w związku z czym Spółka pyta cytuje: „Czy w przedstawionej sytuacji faktycznej tj. kontynuowania uproszczonej formy opodatkowania na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest uniknięcie wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art.27 ust.1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, a w szczególności poprzez ograniczenie poboru zaliczek na podstawie art. 22 § 2a ustawy ordynacja podatkowa.”

Zdaniem Spółki miałaby ona prawo do skorzystania z ograniczenia poboru zaliczek.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytań Podatnika, Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią przepisu art. 25 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22 są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Stosownie zaś do treści ust. 6 tego artykułu, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (straty) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy.

Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Brak wykazania dochodu należnego również i w tym zeznaniu, wyłącza możliwość wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Natomiast kwestię ograniczenia przez organ podatkowy poboru zaliczek na podatek, reguluje przepis art. 22 § 2a ustawy ordynacja podatkowa. Organ podatkowy na wniosek podatnika, może ograniczyć pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone wg zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.

Niewątpliwie, zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, wpłacane w uproszczonej formie przewidzianej przepisem art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są zaliczkami obliczonymi wg zasad określonych w ustawach podatkowych w rozumieniu przepisu art. 22 § 2a Ordynacji podatkowej. Zatem, co do zasady instytucja ograniczenia poboru zaliczek na podatek, znajduje zastosowanie do wszystkich zaliczek na podatek – w tym także zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

Postępowanie w sprawie ograniczenia poboru zaliczek, wszczynane jest na wniosek podatnika złożony w organie podatkowym, a decyzja w przedmiocie ograniczenia poboru zaliczek nosi charakter uznaniowy i wydawana jest po przeprowadzonym postępowaniu podatkowym mającym wyjaśnić kwestię współmierności zaliczek w stosunku do należnego dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj