Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/ 443-19 /07
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/ 443-19 /07
Data
2007.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
aport
podatek od towarów i usług
przedsiębiorstwa
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rozliczanie podatku od towarów i usług
samodzielna działalność gospodarcza
spółka jawna
zakończenie prowadzenia działalności


Pytanie podatnika
Czy rozliczenie podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2007r, będącym miesiącem wniesienia aportem do nowopowstającej spółki jawnej przedsiębiorstw prowadzonych do tej pory na własny rachunek przez obu wspólników, powinno dotyczyć tylko spółki jawnej czy zarówno spółki jawnej jak i przedsiębiorstw wniesionych aportem do tej spółki na podstawie art.99 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.03.2007r. (data wpływu 27.03.20067.), udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2007r.,będącym miesiącem wniesienia aportem do nowopowstającej spółki jawnej przedsiębiorstw prowadzonych do tej pory na własny rachunek przez obu wspólników, uznaję stanowisko podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 26.03.2007r. wnioskodawca – spółka jawna „EX” - przedstawił stan faktyczny: spółka jawna powstała na bazie dwóch przedsiębiorstw. Umowa spółki została podpisana dnia 05.10.2006r. Wspólnik ‘A’ wniósł do spółki tytułem aportu wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa „PPH A”. Analogiczne drugi ze wspólników również wniósł do spółki tytułem aportu swoje przedsiębiorstwo „BS B”. Spółka jawna została zarejestrowana w KRS dnia 31.01.2007r. W lutym br. wspólnicy dokonali rejestracji w urzędzie statystycznym, urzędzie skarbowym oraz w ZUS. Z dniem 15.02.2007r. spółka została zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Następnie wspólnicy przerejestrowali pracowników ze swoich przedsiębiorstw na spółkę, rachunki bankowe, wszelkie zobowiązania itp. W momencie pełnego zarejestrowania nowopowstałej spółki i przekazania wszystkich składników wchodzących w skład majątku przedsiębiorstw wniesionych aportem, wspólnicy wyrejestrowali dotychczas prowadzone na własny rachunek działalności.

Złożono formularze NIP-3 i VAT-Z wraz z pismami informującymi o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej z dniem 28.02.2007r. W celu zachowania ciągłości w funkcjonowaniu przedsiębiorstw przy równoczesnym spełnieniu wymogów formalnych, w miesiącu lutym do dnia wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorstwa wniesione aportem dokonywały sprzedaży i zakupów udokumentowanych fakturami VAT. W tym samym okresie w spółce jawnej prowadzono działania organizacyjno – rejestracyjne polegające m. in. na rejestracji spółki w urzędzie statystycznym, urzędzie skarbowym, ZUS, przejęciu pracowników, rachunków bankowych, poinformowaniu kontrahentów o połączeniu. Spółka jawna w lutym br. nie realizowała sprzedaży, dokonała tylko niewielkich zakupów po dacie rejestracji dla potrzeb VAT.

W dniu 28.02.2007r. przeprowadzono inwentaryzację składników majątkowych i przekazano je do spółki jawnej wypełniając postanowienia uchwały wspólników z dnia 09.02.2007r. w sprawie rzeczywistego przekazania majątku do spółki.

W związku z powyższym za miesiąc luty zostały złożone deklaracje VAT-7 dla firm: - „PPH A”- „BS B”- „EX” Sp. Jawna

W piśmie z dnia 26.03.2007r. wnioskodawca pyta, czy rozliczenie podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2007r. powinno dotyczyć tylko spółki jawnej czy zarówno spółki jawnej jak i przedsiębiorstw wniesionych aportem do tej spółki, na podstawie art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

We wspomnianym piśmie podatnik przedstawił również swoje stanowisko: zdaniem spółki, zgodnie z art. 96 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, tzn. osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i rejestracja następuje w momencie samego zgłoszenia rejestracyjnego. Z tą chwilą podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem i od tego momentu przysługuje mu prawo do odliczeń i otrzymywania zwrotów.

Art. 96 ustawy o VAT zobowiązuje podatników do składania deklaracji podatkowych oraz do dokonywania wpłat podatku VAT.

W momencie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatnik jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie to zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, stanowi podstawę do wykreślenia przez naczelnika urzędu skarbowego podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zgodnie z powyższymi przepisami przyjęty sposób postępowania w rozliczeniu podatku VAT w miesiącu lutym w rozbiciu na poszczególne przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby fizyczne oraz na spółkę jawną z uwagi na dokonywanie czynność organizacyjno – rejestracyjnych jest prawidłowy.

Informuję, że zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podmioty, o których mowa w art. 15 (t.j. osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne), są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

    Wspomniany art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Działając na zasadzie art. 96 ust. 4 cytowanej ustawy naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego”.Z kolei przepis art. 99 ust. 1 w/w ustawy nakłada na podatników , o których mowa w art. 15, obowiązek składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

W świetle przytoczonych przepisów nowopowstała spółka jawna, zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym jako podatnik VAT czynny z dniem 15.02.2007r, winna złożyć za miesiąc luty br. deklarację VAT-7.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca jest spółką jawną powstałą na bazie przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne – Pana A i Pana B. Na mocy umowy spółki jawnej wspólnicy wnieśli aportem do tworzonej spółki swoje przedsiębiorstwa, a tym samym jako osoby fizyczne zakończyli prowadzenie działalności gospodarczej w tym zakresie. W piśmie skierowanym do tutejszego urzędu wspomniano, iż w dniu 28. 02. 2007r. przeprowadzono inwentaryzację składników majątkowych i przekazano je do spółki jawnej, wypełniając tym samym postanowienia uchwały wspólników z dnia 09.02.2007r. w sprawie rzeczywistego przekazania indywidualnego majątku do spółki.

Przepis art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązuje zarejestrowanych podatników, którzy zaprzestali wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego . Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

W związku z tym, zarówno Pan A i Pan B winni złożyć za miesiąc luty 2007r. deklaracje VAT-7 dotyczące ich odrębnych działalności gospodarczych oraz zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego zakończenie prowadzenia tychże działalności.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz odnoszących się do nich przepisów prawa, stwierdzam, iż stanowisko podatnika w zakresie prawa podatkowego jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiłem jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji i nie jest wiążąca dla podatnika (…).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj