Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzozowie
PP/443-3/2/07
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/2/07
Data
2007.05.14



Autor
Urząd Skarbowy w Brzozowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
czynsz
łowiectwo
umowa cywilnoprawna
wartość brutto


Pytanie podatnika
Czy Powiat naliczając czynsz za obwody łowieckie polne zgodnie z zawartą umową cywilno-prawną winien do ustalonego czynszu doliczyć podatek VAT, czy zawiera on już podatek VAT i jest wartością brutto?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), oraz przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.04.2007 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 18.04.2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług – odnośnie sposobu opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynszu za dzierżawę obwodów łowieckich postanawia uznać przedstawione w podaniu stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe.

W dniu 18.04.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzozowie wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczących sposobu opodatkowania czynszu za dzierżawę obwodów łowieckich. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13.10.1995 r. „Prawo łowieckie” (Dz. U. Nr 127, poz. 1066 ze zm.) obwody łowieckie wydzierżawia Starosta na czas nie krótszy niż 10 lat. Wydzierżawiający obowiązany jest rozliczyć otrzymany czynsz dzierżawny między nadleśnictwami i gminami. Stosownie do przepisu § 4 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4.12.2002 r. (Dz. U. Nr 210, poz. 1791) w sprawie kategoryzacji obwodów łowieckich, szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasów przed zwierzyną, czynsz dzierżawny ustala się mnożąc ilość hektarów obszarów gruntów przez równowartość pieniężną żyta ogłoszoną dla podatku rolnego przyjmując 0.004q/ha – dla obwodów.

Pytanie wnioskodawcy: „Czy Powiat naliczając czynsz za obwody łowieckie polne zgodnie z zawartą umową cywilno-prawną winien do ustalonego czynszu doliczyć podatek VAT, czy zawiera już podatek VAT i jest wartością brutto?”

Według stanowiska wnioskodawcy podatek VAT należy doliczyć do kwoty obliczonego czynszu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny przedmiotowej sprawy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy – „przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...)”. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży (w przedmiotowej sprawie – kwota czynszu), pomniejszona o kwotę należnego podatku, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy.

Minister Środowiska w rozporządzeniu z dnia 4.12.2002 r. w sprawie kategoryzacji obwodów łowieckich, szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasów przed zwierzyną (Dz. U. z 2002 r. Nr 210, poz. 1791) określił sposób ustalania czynszu dzierżawnego w § 4 wskazując, iż czynsz dzierżawny dla obwodów łowieckich ustala się mnożąc ilość hektarów obszaru gruntów stanowiących obwód łowiecki przez równowartość pieniężną żyta, ogłoszoną dla podatku rolnego, stosując wskaźnik przeliczeniowy nie wyższy niż 0,07g żyta za 1 hektar. W przypadku dzierżawy terenów łowieckich podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tytułu dzierżawy pomniejszone o kwotę podatku, co oznacza, iż kwota ustalonej opłaty za dzierżawę jest kwotą brutto (to znaczy z podatkiem VAT). Ponadto odnosząc się do kwestii czy podatek od towarów i usług należy doliczyć do opłat za dzierżawę, czy też jest on już zawarty w należności za dzierżawę, należy stwierdzić, iż kwestii tych nie regulują przepisy podatkowe. Opłata (cena) za dzierżawę obwodów łowieckich ustalana jest na podstawie odrębnych (niepodatkowych) przepisów. Ceną zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5.07.2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050) jest wartość wyrażona w pieniądzach, w której uwzględnia się podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, iż naliczona opłata za dzierżawę terenów łowieckich zawiera w sobie podatek od towarów i usług, czyli jest kwotą brutto.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj