Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/24/07/BL
z 11 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/24/07/BL
Data
2007.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
podatek dochodowy od osób fizycznych
zbycie praw majątkowych
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
ODPŁATNE ZBYCIE W ROKU 2007 NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCEJ GOSPODARSTWO ROLNE NABYTEJ PO 01.01.2007R. A ZWOLNIENIE Z OPODATKOWANIA 19 % PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH - ART.21 UST.1 PKT 28 USTAWY Z DNIA 26.07.1991R. O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH (DZ.U.NR 14,POZ.176 z 2000R. ZE ZM.)


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a §§ 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U.Nr 8,poz.60 z 2005r. ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje stanowisko zawarte we wniosku z dnia 05.06.2007r.(data wpływu do organu podatkowego 15.06.2007r.) w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia niezabudowanej nieruchomości rolnej nabytej w roku 2007 za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
Na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.r 8,poz.60 z 2005r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika ,płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie -art.14a § 4.

Pismem z dnia 05.06.2007r. (data wpływu do organu 15.06.2007r.) zwrócił się Pan do Naczelnika tutejszego organu podatkowego z prośbą o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego m. innymi przepisów ustawy-o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W omawianym przypadku zastosowanie będą miały przepisy ustawy -o podatku dochodowym od osób fizycznych w nowym brzmieniu obowiązującym od 2007, nadanym ustawą z dnia 06.11.2006r.- o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz .U. Nr 217 poz.1588).
Z przedstawionego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego sprawy wynika, że od roku 2007 jest Pan właścicielem niezabudowanej nieruchomości rolnej o powierzchni 11.967 m2, sklasyfikowanej w ewidencji gruntów jako użytek rolny, na której nie jest prowadzona działalność gospodarcza.
Według Pana, w omawianym przypadku, uzyskany przychód w ramach odpłatnego zbycia nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując niniejszą sprawę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza co następuje.

W świetle art.10 ust.1 pkt 8 lit.a-c ustawy z dnia 26.07.1991r.-o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.innymi odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2 :
a/ nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b/ spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c/ prawa wieczystego użytkowania gruntów,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).Jednakże od tej ogólnie przyjętej zasady ustawa przewiduje zwolnienia przedmiotowe. Zgodnie z przepisem art. 21 ust.1 pkt 28 powołanej wyżej ustawy-o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.
W myśl przepisu art.2 ust.4 powołanej ustawy – o podatku dochodowym od osób fizycznych gospodarstwo rolne oznacza gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15.11.1984r. - o podatku rolnym (Dz.U. Nr 94, poz.431 z 1993r. ze zm.). Zgodnie z art.2 ust.1 tej ustawy ,za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów,sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych , z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza,o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.
Z powyższego wynika ,iż zwolnienie przychodów ze sprzedaży gruntów od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym uwarunkowane jest następującymi przesłankami:
-grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne,
-muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. będący własnością osoby fizycznej obszar gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha) lub jego część składową,
-grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru ( cel nabycia nieruchomości winien wynikać z aktu notarialnego).

Jeśli zostaną zachowane określone powyżej warunki przychód pochodzący z odpłatnego zbycia nieruchomości korzystać będzie w całości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.

W świetle powyższego Pana stanowisko w tej części uznać należy za prawidłowe, o ile w wyniku sprzedaży nieruchomość nie zmieni swego rolniczego przeznaczenia. W przeciwnym razie odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jej nabycie, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym ustalonym w wysokości 19% uzyskanego dochodu ( różnica między ceną nabycia a sprzedaży).

Jednocześnie informujemy, że w zakresie podatku od towarów i usług oraz oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.Zgodnie z art.14a § 2 ustawy-Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Ewentualna zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego ,bądź zmiana przepisów podatkowych może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.
Zgodnie z brzmieniem przepisu art.14b § 1 ustawy-Ordynacja podatkowa, interpretacja ,o której mowa w art.14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta.
Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a § 4 powołanej ustawy, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl przepisu art.14b § 2 powołanej wyżej ustawy interpretacja, o której mowa w art.14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 .
Na podstawie art.14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy -Ordynacja podatkowa od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia- art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy -Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj