Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PDII/415/10631/07/14/16/07
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/10631/07/14/16/07
Data
2007.04.30



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działki
podział gruntu
przekształcenie gruntu
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Od 1983 r. jestem właścicielem gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodziła działka X.W 1993 r. zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego i teren ten przeznaczono m. in. pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Z powodów losowych mam zamiar sprzedać część działki. W tym celu wydzielono działkę o pow. 0,52 ha, która zostanie sprzedana. Czy od sprzedaży przedmiotowej działki zapłacę podatek dochodowy?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Pan J. od 1983 r. jest właścicielem gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodziła działka Nr X o powierzchni 3,27 ha.
W 1993 r. zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego i teren ten przeznaczono m. in. pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Z powodów losowych Podatnik ma zamiar sprzedać część działki. W tym celu wydzielono działkę o pow. 0,52 ha, która zostanie sprzedana. Natomiast Wnioskodawca nie zamierza sprzedawać drugiej działki.
Zdaniem Pana J. przychód uzyskany ze sprzedaży nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 litera a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowania oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wyniku działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) stanowi, że „do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c cytowanej ustawy nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasadny określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.”
W myśl art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. "Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na własne cele mieszkaniowe w okresie 2 lat od daty dokonanej sprzedaży - art. 21 ust. 1 pkt 32 litera a) lub e).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonuje sprzedaży działki budowlanej w sposób jednorazowy, który nie wskazuje na zamiar wykonania tej czynności w sposób częstotliwy.
Ponadto, przy sprzedaży nieruchomości, bieg terminu pięcioletniego liczony jest zgodnie z powołanymi przepisami od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W opisywanym przypadku nabycie gruntu nastąpiło przed 23 laty.
W związku z powyższym, przychód uzyskany z sprzedaży jednej działki budowlanej wolny jest od podatku dochodowego, gdyż sprzedaż gruntu nastąpi po upływie pięciu lat od jego nabycia. Natomiast, jeżeli takie działanie będzie wykonywane w sposób ciągły i zorganizowany będzie można mówić o działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Strony zawarte w piśmie z dnia 04.04.2007 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj