Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD/415-10/07
z 19 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-10/07
Data
2007.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
dom pomocy społecznej
konto
obowiązek płatnika
odsetki
oszczędności
środki pieniężne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy Dom Pomocy Społecznej ma obowiązek jako płatnik zgodnie z treścią art. 41 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odprowadzić na konto właściwego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy z odsetek od oszczędności w opisanym stanie faktycznym.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8,poz.60 z późn. zm.), oraz art. 30a ust. 1 pkt 3, art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14,poz.176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

W dniu 22.03.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedmiocie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy z tytułu określonego w treści art. 30a ust.1 pkt 3 ustawy przez Waszą jednostkę tj. Dom Pomocy Społecznej. Przedstawiając stan faktyczny wskazano, że mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w oparciu o przepis art. 61 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.) są obowiązani w pierwszej kolejności do ponoszenia opłat za pobyt w DPS. Opłata ta nie może być wyższa niż 70% dochodu mieszkańca. Na wniosek mieszkańca opłata może być potrącana z jego emerytury lub renty, albo zasiłku stałego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazują emeryturę, lub rentę na adres DPS. Z tego świadczenia 70% to opłata za pobyt, zaś 30% to środki pieniężne mieszkańca zgromadzone na koncie depozytowym DPS i wypłacane temu mieszkańcowi na jego wniosek lub na wniosek opiekuna prawnego. Środki te zgromadzone są na koncie depozytowym DPS w banku i są oprocentowane Wniosek sprowadza się zatem do udzielenia interpretacji czy Dom Pomocy Społecznej ma obowiązek jako płatnik zgodnie z treścią art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odprowadzić na konto właściwego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy z odsetek od w/w oszczędności.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazano iż jednostka Wasza nie ma takiego obowiązku, bowiem Dom Pomocy Społecznej nie wyczerpuje dyspozycji art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest bowiem bankiem, inną instytucją prowadzącą różne formy oszczędzania, czy też instytucją powołaną do przechowywania środków pieniężnych lub inwestowania. Ponadto powołano się na okoliczność, że DPS przechowuje na koncie depozytowym oszczędności jego mieszkańców ale jest to jedynie działalnością uboczną jednostki. Jednostka uruchomione ma jedno konto depozytowe w banku, natomiast prowadzone urządzenia księgowe pozwalają ustalić wysokość odsetek od zgromadzonych kwot.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek, lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych między innymi w art. 30a ust. 1 ustawy, obowiązani są pobierać stosownie do treści art. 41 ust. 4 w/w ustawy płatnicy, a więc osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej .

Jak ustalono na podstawie opisanego stanu faktycznego, DPS przechowuje w banku na jednym rachunku depozytowym oszczędności pensjonariuszy. Bank od oszczędności tych nalicza odsetki. Oprocentowanie dotyczy łącznie wszystkich środków przechowywanych na rachunku depozytowym, natomiast prowadzone przez DPS urządzenia księgowe pozwalają ustalić indywidualnie wysokość należnych odsetek dla konkretnego mieszkańca.

Działalność Domów Pomocy Społecznej uregulowana została ustawą z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.). W wykonaniu art. 57 ust. 8 w/w ustawy, Minister Polityki Społecznej wydał 19.10.2005 r. rozporządzenie w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 217, poz. 1837), określające szczegółowo między innymi sposób funkcjonowania określonych typów domów pomocy społecznej, oraz obowiązujący standard podstawowych usług świadczonych przez te domy.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny oraz treść § 5 ust. 1 pkt 3 lit. h w/w rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej nie można zgodzić się z twierdzeniem iż jednostka Wasza nie wyczerpuje dyspozycji art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie bowiem do treści § 5 ust. 1 pkt 3 lit. h tego rozporządzenia dom, niezależnie od typu, świadczy także usługi wspomagające, polegające na zapewnieniu bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych. Powyższy zapis jednoznacznie więc świadczy, że jednostka Wasza jest podmiotem uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów do przechowywania środków pieniężnych, a zatem jako płatnik obowiązana jest do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od stawianych do dyspozycji mieszkańców domu odsetek zgodnie z treścią art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując przedstawione we wniosku stanowisko jednostki w sprawie jest nieprawidłowe gdyż nie ma oparcia jak wskazano powyżej w obowiązujących przepisach prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj