Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
PDB/415-2/07, PDB/415-3/07, PDB/415-4/07
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDB/415-2/07, PDB/415-3/07, PDB/415-4/07
Data
2007.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odpowiedzialność płatnika
odprawa pracownicza
odsetki
przychody ze stosunku pracy
świadczenie
wyrok
zaliczka na podatek
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w zeznaniu rocznym za 2006 r. należy ująć dochody z tytuły odprawy pieniężnej oraz odsetek wypłaconych w 2006 r?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b) i pkt 95 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika - Pana R. z dnia 15-03-2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 19-03-2007 r.) – w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych postanawia

  • uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe w zakresie wykazania dochodu z tytułu odprawy pieniężnej w zeznaniu rocznym za 2006r.,
  • uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie nie wykazywania dochodu z tytułu częściowych odsetek w zeznaniu rocznym za 2006r.

W dniu 19-03-2007r. do tut. organu podatkowego wpłynął pisemny wniosek z dnia 15-03-2007r. Pana R. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wynikającego z ordynacji podatkowej. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika: W roku 1999 Pan R. został zwolniony z „W.” Sp. z o.o. z przyczyn ekonomicznych zakładu. Ponieważ zakład nie wypłacił w/w odprawy z tytułu zwolnienia – sprawę oddano do sądu. W dniu 01-02-2002r. został wydany Wyrok Sądowy o trybie natychmiastowej wymagalności zasądzający odprawę pieniężną. Dopiero w dniu 23-03-2006r. Likwidator Przedsiębiorstwa „W.” Sp. z o.o. w Likwidacji wypłacił w/w należną odprawę wraz z częściowymi odsetkami. Likwidator po dziś dzień nie wystawił PIT-u, w/w nie ma też od niego żadnego dowodu potwierdzającego kwotę dokonanej wypłaty gdyż dowód był sporządzony w jednym egzemplarzu. W dniu wypłaty w/w sporządził sobie odręczna notatkę dotyczącą kwoty wypłaconej odprawy, kwoty odsetek oraz datę wypłaty.

Wnioskodawca pyta: „Czy ujmować te dochody w zeznaniu rocznym za 2006r. czy też nie?” Według Pana R.: „Dochody te nie powinny być wykazane w zeznaniu rocznym za 2006r.”

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Mając na względzie powyższe unormowania prawne należy stwierdzić, że ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia świadczenia, zatem należy rozumieć je szerzej jako obejmujące również odprawy, dopłaty do odpraw, odszkodowania wynikające ze stosunku pracy, zaliczane do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 1 w. cyt. ustawy. O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy w myśl wymienionego art. 12 ust. 1 decyduje okoliczność czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tego artykułu, czy także inna osoba nie związana z pracodawcą.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zaś art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

Podstawą nabycia prawa do odprawy pieniężnej przez byłego pracownika jest łączący go poprzednio z pracodawcą stosunek pracy. Wobec powyższego odprawa wypłacona byłemu pracownikowi na podstawie ww. przepisów stanowi przychód z tytułu dotychczasowego stosunku pracy. Zatem odsetki od nieterminowej wypłaty tejże odprawy korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl powołanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Otrzymana przez Pana R. odprawa pieniężna stanowi wyjątek, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b cyt. ustawy, a płatnik zobowiązany był do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy, gdyż wypłacone w/w świadczenie stanowi przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast wypłacone w części odsetki wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponieważ płatnik nie wystawił podatnikowi informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2006r. z tytułu wypłaconej odprawy pieniężnej, podatnik sam w zeznaniu rocznym za rok 2006 zobowiązany jest wykazać przychód z tytułu przedmiotowej odprawy, oraz ewentualne przychody z innych źródeł i od sumy łącznych dochodów obliczyć należny podatek, zgodnie ze skalą podatkową określoną w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj