Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesku
US-PM-436//V/1/07
z 19 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PM-436//V/1/07
Data
2007.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Lesku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Delegacja ustawowa


Słowa kluczowe
nabycie
obowiązki spadkobierców
spadek


Pytanie podatnika
Czy datą nabycia spadku jest data jego przyjęcia (a nie śmierci spadkodawcy – jego otwarcia) czyli data zbliżającej się rozprawy sądowej i czy w takim przypadku ciąży na podatniku obowiązek zapłaty podatku od spadku i darowizn?


Działając na podstawie art. 14a §1, §2, §3 i §4 oraz art. 14b §1 i §2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 1 ust. 1, pkt 1, art. 4 ust. 1, art. 5, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 9 ust. 1, art. 17a ust.1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) i art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadku i darowizn (Dz. U. Nr 222, poz.1629) oraz §1, §2, §3 i §4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.07.2006 r. w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadku i darowizn (Dz. U. Nr 139, poz.988 z późń. zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 08.02.2007 r. (wpłynęło do tutejszego urzędu w dniu 19.03.2007 r.) o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

- czy datą nabycia spadku jest data jego przyjęcia (a nie śmierci spadkodawcy – jego otwarcia) czyli data zbliżającej się rozprawy sądowej i czy w takim przypadku ciąży na podatniku obowiązek zapłaty podatku od spadku i darowizn -

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że datą nabycia spadku jest data jego przyjęcia czyli data zbliżającej się rozprawy sądowej i wtedy powstaje ewentualny obowiązek zapłaty podatku od spadku i darowizn - postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W dniu 19.02.2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pisemny wniosek podatnika P. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta: czy datą nabycia spadku jest data jego przyjęcia (a nie śmierci spadkodawcy – jego otwarcia) czyli data zbliżającej się rozprawy sądowej i czy w takim przypadku ciąży na podatniku obowiązek zapłaty podatku od spadku i darowizn.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że: W dniu 16.10.2006 r. zmarł ojciec Z. Nie pozostawił po sobie żadnego testamentu. Jego majątek stanowiła nieruchomość, w której mieszkał, położona w miejscowości B. w woj. podkarpackim. W tym samym miesiącu został złożony w Sądzie Rejonowym w L. wniosek o nabycie spadku przez wnioskodawcę i jej brata. Za kilka dni odbędzie się pierwsza rozprawa w Sądzie Rejonowym w Ł. o nabycie spadku przez wnioskodawcę i jej brata P.

Według wnioskodawcy datą nabycia spadku jest data jego przyjęcia czyli data zbliżającej się rozprawy sądowej i wtedy powstaje ewentualny obowiązek zapłaty podatku od spadku i darowizn.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku postanawia jak w sentencji, (postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe), ponieważ:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Chwila przyjęcia spadku dla spadkobiercy to chwila otwarcia spadku, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Wyrażenie „otwarcie spadku” jest terminem techniczno prawnym, który oznacza skutki w sferze prawa spadkowego, jakie następują z chwilą śmierci spadkodawcy. Chwilę śmierci wpisuje się do aktu zgonu. W razie uznania za zmarłego lub sądowego stwierdzenia zgonu chwilę śmierci oznacza sąd w wydanym postanowieniu, chwila ta jest zarazem chwilą otwarcia spadku.

W chwili otwarcia spadku dochodzi do dziedziczenia i dotyczy zabezpieczenia spadku i spisu inwentarza. Stan rzeczy istniejący w chwili otwarcia spadku decyduje zasadniczo:

  1. o tym, co stanowi przedmiot spadku,
  2. o tym, kto spośród osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych dziedziczy, kto zostaje powołany do dziedziczenia na podstawie testamentu,
  3. o niegodności dziedziczenia,
  4. o osobach uprawnionych do zachowku.

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, od chwili otwarcia spadku spadkobierca może samodzielnie objąć spadek we władanie.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadku i darowizn (Dz.U. Nr 222, poz.1629) nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku wnioskodawcy obowiązek podatkowy powstanie zatem z chwilą otwarcia spadku na podstawie przepisów ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadku i darowizn (Dz.U. Nr 142, poz.1514 z późń. zm.) według stanu prawnego obowiązującego w 2006 r.

Na podstawie art. 17a. ust. 1 w/w ustawy w podatku od spadków i darowizn oraz na podstawie §1-§4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.07.2006 r. w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadku i darowizn (Dz.U. Nr 139, poz. 988) - podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2 ustawy, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj