Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
USXV/415-29/06
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USXV/415-29/06
Data
2006.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
organizacje pożytku publicznego
pomoc
pomoc społeczna
wolontariat
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Dot. opodatkowania pomocy materialnej w formie bezpośredniej wypłaty środków pieniężnych na rzecz osób w trudnej sytuacji materialnej (zakup leków, zwrot kosztów dojazdu na rehabilitację i udokumentowane wydatki) finansowane przez Towarzystwo w ramach jej statutowej działalności ze środków pochodzących z darowizn jak i innych kwest.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) art. 9 ust. 1, art. 21 pkt 79 i 117 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz.176 z późn. zm.) NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO w PRZEMYŚLU po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.06.2006r. (data wpływu 08.06.2006 r.) P. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe

Pismem z dnia 05.06.2006r. (data wpływu do tut. organu – 08.06.2006 r.) Wnioskodawca, zwrócił się z prośbą o interpretację przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania pomocy materialnej w formie bezpośredniej wypłaty środków pieniężnych na rzecz osób w trudnej sytuacji materialnej (zakup leków, zwrot kosztów dojazdu na rehabilitację i udokumentowane wydatki) finansowane przez Towarzystwo w ramach jej statutowej działalności ze środków pochodzących z darowizn jak i innych kwest.

W swoim wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: P. jako organizacja pożytku publicznego w ramach swojej statutowej działalności dokonuje wypłat w formie pieniężnej ze środków pochodzących z darowizn jak również z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz adresata pomocy lub członków ich rodzin. Zdaniem Wnioskodawcy pomoc ta jako pomoc społeczna winna być zakwalifikowana do zwolnień w oparciu o art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód uzyskany na pomoc leczniczo-rehabilitacyjną winien być zwolniony z opodatkowania.

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO w RZEMYŚLU uznaje stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę za prawidłowe

Jak wynika z treści złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Towarzystwo jest organizacją pożytku publicznego, wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego, która w ramach swojej działalności statutowej „finansuje m. in. świadczenia medyczne oraz pomoc rehabilitacyjną dla osób dotkniętych wypadkami losowymi.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, 52, 52a. 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W katalogu zwolnień przedmiotowych od podatku dochodowego zostały wymienione jako wolne od podatku:

  • wartość otrzymanych świadczeń od wolontariuszy, udzielanych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – art. 21 ust. 1 pkt 117 cyt. ustawy,
  • świadczenia z pomocy społecznej na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku organizacji pożytku publicznego zwolnienie w zakresie pomocy społecznej może mieć zastosowanie tylko wówczas, gdy dana organizacja prowadzi działalność statutową w zakresie pomocy społecznej – na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Z przedłożonego do wglądu statutu jednostki wynika, że jednym z celów Towarzystwa jest pomoc społeczna osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób. Również z odpisu z rejestru stowarzyszenia wynika, że jednostka prowadzi nieodpłatną działalność statutową w zakresie pomocy społecznej.

Mając powyższe na uwadze, prezentowane przez Towarzystwo stanowisko w powyższej kwestii jest prawidłowe, ze względu na fakt, że Towarzystwo jako organizacja prowadzi działalność statutową w zakresie pomocy społecznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj