Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
USIII/2-443/199/27/J/2007
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/2-443/199/27/J/2007
Data
2007.05.15


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
garaż
lokal mieszkalny
miejsce postojowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy garaż albo miejsce postojowe powino być potraktowane jako obiekt budownictwa mieszkalnego lub jego część, a tym samym winna być zastosowana obniżona stawka VAT do ich sprzedaży ?
Tożsamy z
145660- w części


W dniu 02.04.2007r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki w sprawie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie zastosowania stawki podatku VAT na sprzedaż garaży lub miejsc postojowych wraz z lokalem mieszkalnym. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11.04.2007r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się budową i sprzedażą lokali mieszkalnych w budynkach zakwalifikowanych według PKOB jako dwumieszkaniowe lub wielomieszkaniowe. Spółka sprzedając lokale mieszkalne z pomieszczeniami przynależnymi (komórkami) stosuje 7% stawkę VAT, opierając się na kwalifikacji statystycznej PKOB zaliczającej sprzedawane obiekty do grupy 112. Niektórzy klienci zakupują wraz z mieszkaniem inne pomieszczenia przynależne (tj. garaże oraz miejsca postojowe), które znajdują się w integralnej części budynku. W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem:

- czy garaż albo miejsce postojowe powinno być potraktowane jako obiekt budownictwa mieszkalnego, lub jego część,a tym samym winna być zastosowana obniżona stawka VAT do ich sprzedaży?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż garaży lub miejsca postojowego, które są sprzedawane wraz z lokalem mieszkalnym winno być traktowane jako obiekt budownictwa mieszkaniowego lub jego część, a zatem przy ich sprzedaży winna być zastosowana obniżona stawka podatku VAT.

Ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stwierdza się, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy, ilekroć w przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego, to rozumie się przez to, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - Budynki mieszkalne o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Odnosząc się do przestawionego stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim stwierdza, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług dostawa garaży i miejsc postojowych nie korzysta z preferencji w postaci obniżonej stawki VAT. Garaże traktowane są bowiem jako lokal użytkowy, ponieważ nie służą zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zatem ich dostawa podlega opodatkowaniu stawką podstawową o której mowa art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT, tj. 22%.
Reasumując, zgodnie z w/w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług dostawa lokali mieszkalnych w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega do dnia 31.12.2007r. opodatkowaniu stawką 7%, natomiast dostawa miejsc postojowych i garaży wybudowanych w ramach budownictwa mieszkaniowego znajdujących się w podziemiach budynków wielomieszkaniowych podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Wobec powyższego, przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko dotyczące zastosowania 7% stawki podatku VAT na sprzedaż garaży lub miejsc postojowych łącznie z mieszkaniem uznaje się - za nieprawidłowe.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj