Interpretacja Urzędu Skarbowego w Poddębicach
US.I.415/6/07
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.415/6/07
Data
2007.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Poddębicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
energia elektryczna
prawa majątkowe
przychód z działalności gospodarczej
ryczałt ewidencjonowany
świadectwo pochodzenia


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w stawce 5,5% ?


W dniu 30.04.2007 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poddębicach wniosek Pana X o interpretację przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w przedmiocie, czy sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w stawce 5,5%.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż prowadzi on od X r. działalność gospodarczą zgodnie z PKD 40.11.Z w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Od czwartego kwartału 2005 roku za tę samą energię odnawialną wprowadzono dwa rodzaje płatności:a) za energię elektryczną,b) za prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia.

Podatnik przedstawił również umowę łączącą go z Zakładem Energetycznym, na mocy której jest zobowiązany do sprzedawania na rzecz w.w. podmiotu energii elektrycznej, a także do przenoszenia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, uzyskanych za wytworzoną energię elektryczną. Z powyższego tytułu podatnik miesięcznie wystawia dwie faktury na rzecz Zakładu Energetycznego, za energię elektryczną, oraz za przeniesienie praw majątkowych.

Zdaniem podatnika przychody osiągane ze sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii są składnikiem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Na przychód z tego tytułu składa się wartość sprzedaży energii elektrycznej oraz wartość sprzedaży świadectw pochodzenia, które są nierozerwalnie związane z wytworzeniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, a ich uzyskanie jest efektem prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Poddębicach mając na uwadze opisany stan faktyczny informuje, iż w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) rozróżniono takie źródła przychodów jak pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i inne prawa majątkowe.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż uzyskuje on przychód z dwóch źródeł: z działalności wytwórczej, ze sprzedaży praw majątkowych ( świadectw pochodzenia ).

Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku - prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 ze zm.) prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 103, poz. 1099 ze zm.). Biorąc pod uwagę powyższy przepis, prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii należy uznać za instrumenty finansowe nie będące papierami wartościowymi, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit.e ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538).

W konsekwencji przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm).

Na mocy art. 30b ust. 1 cytowanej ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Jednak na mocy art. 30b ust. 4 powyższej ustawy przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika opodatkowana jest w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Na mocy art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a cytowanej ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej. Przez działalność wytwórczą rozumie się działalność w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji prowadzonej przez podatnika.

Zgodnie z zaświadczeniem o zmianie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wydanym przez Urząd Gminy w X Nr X przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej przez Pana X jest:- wytwarzanie energii elektrycznej PKD 40.11.Z- wytwarzanie produktów przemiału zbóż PKD 15.61.Z

Biorąc pod uwagę powyższe, sprzedaż świadectw pochodzenia (praw majątkowych) nie jest przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Reasumując, sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym. Do przychodów tych nie ma zastosowania opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj