Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/4/07
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/4/07
Data
2007.03.01



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
napoje
napoje alkoholowe
poczęstunki
reprezentacja
szkolenie
szkolenie pracownicze
usługi szkoleniowe
zakup żywności


Pytanie podatnika
Czy w świetle nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki poniesione na zakup kawy, wody, herbaty, ciastek stanowią koszt uzyskania przychodu czy też są to wydatki na reprezentację o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8,poz.60 z późn. zm.), art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 31.01.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 31.01.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Pana o udzielenie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedmiocie zasadności zaliczania w koszty działalności wydatków na zakup wody, kawy, herbaty oraz ciastek pod kątem znowelizowanego art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając stan faktyczny wskazał Pan, że jest współwłaścicielem firmy C. S.C. Organizując szkolenia dla pracowników zakładów pracy oprócz opracowywanych materiałów dydaktycznych w formie wydruków tematycznych, zeszytów, długopisów, słuchacze otrzymywali napoje (wodę, kawę, herbatę) oraz ciastka. Wydatki te zaliczane były w ciężar kosztów organizacji szkoleń. Nie były traktowane jako wydatki związane z reprezentacją ani reklamą lecz jako bezpośrednie koszty związane z działalnością firmy. W dalszej części powołał się Pan na znowelizowaną treść art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodu kosztów reprezentacji w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów w tym alkoholowych.

Wniosek sprowadza się zatem do udzielenia interpretacji czy w świetle nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powyższe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu czy też są to wydatki na reprezentację o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, iż wydatki związane z zakupem herbaty, kawy i ciastek dla uczestników szkoleń nie są wydatkami na reprezentację lecz bezpośrednim i koniecznym kosztem związanym z uzyskanym przychodem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku stwierdza co następuje:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera jednoznacznej definicji kosztów uzyskania przychodu. Podstawowe znaczenie w ich ustaleniu ma natomiast treść art. 22 i art. 23 w/w ustawy oraz utrwalone orzecznictwo podatkowe. Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem art. 22 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 i w takim też aspekcie należy rozpatrywać zasadność zaliczania poniesionych wydatków w koszty działalności. Wskazany w treści wniosku art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy zaliczył do tzw. kosztów negatywnych od 01.01.2007 r. koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów w tym alkoholowych.

Jak wynika z opisanego stanu faktycznego prowadzi Pan działalność w spółce cywilnej C., która to działalność ze swej istoty polega na organizowaniu szkoleń dla pracowników zakładów pracy. Biorąc więc pod uwagę opisany stan faktyczny stwierdzić należy, że przedmiotowe wydatki niewątpliwie wypełniają dyspozycję zawartą w treści art. 22 ustawy, gdyż mają na celu osiągnięcie, zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodu. Poniesione na zakup wody, kawy, herbaty czy ciastek wydatki, zdaniem tut. organu podatkowego nie mają charakteru wydatków reprezentacyjnych rozumianych potocznie jako łożenie na pewną wystawność i okazałość lecz zwykłych kosztów operacyjnych organizacji szkoleń, a więc faktycznie związanych z bieżącą działalnością firmy.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe w opisanym stanie faktycznym, reprezentowane stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj