Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
VIII-1/436-1/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VIII-1/436-1/07
Data
2007.04.03



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatek od czynności cywilnoprawnych
samochód używany
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy Firma będąca płatnikiem podatku od towarów i usług, powinna uiszczać podatek od czynności cywilnoprawnych, od samochodów kupowanych na podstawie umowy kupna – sprzedaży?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 1 ust. 4, art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 14.12.2006 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych postanawia uznać stanowisko strony za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku z zastrzeżeniem przypadku zawarcia umowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w którym stanowisko strony jest nieprawidłowe.

W dniu 18.01.2007 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: Firma zajmuje się handlem samochodami używanymi, kupowanymi w kraju jak i za granicą. Niektóre samochody kupowane są na podstawie umowy kupna - sprzedaży.

Pytanie Podatnika: Czy Firma „B.” będąca płatnikiem podatku od towarów i usług, powinna uiszczać podatek od czynności cywilnoprawnych, od samochodów kupowanych na podstawie umowy kupna – sprzedaży? Wnioskodawca uważa, że: Firma „B.” powinna uiszczać podatek od czynności cywilnoprawnych.

W ocenie tut. organu pytanie Podatnika sprowadza się do problemu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcji zakupu samochodów w kraju oraz za granicą od podmiotów, które z tytułu dokonania tej transakcji nie podlegają podatkowi od towarów i usług. W tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu wyjaśnia:

Wymieniona przez podatnika czynność cywilnoprawna tj. zawarcie umowy kupna - sprzedaży jest objęta zakresem przedmiotowym art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy o podatniku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, stąd też powoduje co do zasady powstanie obowiązku podatkowego. Jednakże od powyższej zasady istnieją wyjątki. Jeden z nich przewiduje art. 2 pkt 4 ww. ustawy, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkami nie mającymi znaczenia w niniejszej sprawie.

Zgodnie z dyspozycją powyższego przepisu o wyłączeniu umowy sprzedaży spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich - z tytułu dokonywania tej konkretnej czynności - jest opodatkowana podatkiem VAT lub z niego zwolniona. Wyłączenie danej czynności cywilnoprawnej z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ma więc miejsce tylko w przypadku, gdy z tytułu dokonania tej właśnie czynności, jedna ze stron jest podatnikiem VAT.

W niniejszym stanie faktycznym należy rozróżnić dwie sytuacje, gdyż samochody kupowane są w kraju oraz za granicą. W przypadku samochodów kupowanych w kraju, powyższe w praktyce oznacza, że przy zawieraniu umowy kupna - sprzedaży status podatnika VAT musi posiadać sprzedający. Nie jest istotny w tym przypadku status prawno - podatkowy kupującego, gdyż z tytułu zakupu towaru lub usługi w kraju nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT. Firma „B.” skupuje samochody używane od osób indywidualnych, a następnie dokonuje ich sprzedaży jako podatnik VAT. Potwierdzeniem zakupu mają być umowy kupna-sprzedaży. W takim przypadku mamy do czynienia z umową sprzedaży gdzie nabywcą rzeczy do dalszej odsprzedaży będzie firma „B.”, która z chwilą jej zawarcia (nabycia samochodu) staje się podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast w przypadku samochodów kupowanych za granicą istotna jest treść art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym artykułem czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym umowy kupna - sprzedaży zawarte poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych – chyba że samochody znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż wtedy transakcja podlega podatkowi bez względu na miejsce zawarcia umowy. W pozostałych przypadkach transakcja taka będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż żadna ze stron, w ww. stanie faktycznym, nie będzie podlegać podatkowi VAT, ani nie będzie z niego zwolniona.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj