Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417/PD/415/240/07/SM
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417/PD/415/240/07/SM
Data
2007.03.12



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczące możliwości odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego w grudniu 2006r. oraz wysokości przysługującego limitu odliczenia.


Wnioskiem z dnia 22.12.2006r. zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym możliwości odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego w grudniu 2006r. oraz wysokości przysługującego limitu odliczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2003 roku nabyła Pani wspólnie z mężem lokal mieszkalny. Część kosztów zakupu lokalu została pokryta kredytem w kwocie 50.000 zł. Obecnie kredyt ten jest już spłacony. W okresie spłaty kredytu korzystała Pani z odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek. Następnie listopadzie 2006r. została podpisana umowa z deweloperem na budowę domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej. W dniu grudniu 2006r. ponowie zaciągnięty został kredyt z przeznaczeniem na sfinansowanie budowy tego domu. Pani zdaniem odnośnie tego kredytu przysługuje prawo dokonania odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem z tytułu spłaconych odsetek. Kwota przysługującego limitu odliczenia powinna stanowić różnicę między limitem określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wielkością już wykorzystanego limitu w związku z zaciągniętym kredytem na zakup lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. , od podstawy obliczenia podatku, ustalanej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi o którym mowa w art. 3 ust. 1 na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:1)budową budynku mieszkalnego albo2)wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo3)zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo4)nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.Odliczenie, w myśl art. 26b ust. 4 ww. ustawy, obejmuje wyłącznie odsetki naliczane za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002r. z zastrzeżeniem ust. 5 i zapłacone od tego dnia, od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m² powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalanego dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10. Zakończenie inwestycji zostało określone w art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy i następuje z chwilą zawarcia w Pani przypadku umowy w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.Zgodnie z art. 26b ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu – odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jeżeli pod rządami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani Pani ani mąż nie korzystali lub nie korzystają z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na :a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,b) budowę budynku mieszkalnego,c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego budynku,g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach,jak stanowi art. 26b ust. 2 pkt 7, przysługuje Pani prawo odliczania od dochodu z tytułu spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego w dniu 7 grudnia 2006r. Powyższe przepisy art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią, że podatnikowi pod rządami ustawy przysługuje odliczenie tylko z tytułu jednego zaciągniętego kredytu. Wobec powyższego, w związku z art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588), zdaniem tutejszego organu podatkowego przysługuje Pani prawo do dokonywania odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w dniu grudniu 2006r. Odliczenie przysługuje za okres jego spłaty nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027r.

Natomiast w art. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, został określony limit przysługującego odliczenia obowiązujący w roku zakończenia inwestycji. W Pani przypadku kwota kredytu, od której spłacane odsetki będą podlegały odliczeniu powinna zostać ustalana jako różnica między kwotą określoną na rok zakończenia inwestycji a kwotą 50.000 zł. Jeżeli tak ustalona kwota nie będzie przekraczała kwoty zaciągniętego kredytu w dniu grudniu 2006r., odliczeniu od dochodu będą podlegały odsetki od całej kwoty kredytu, z zastrzeżeniem wynikającym z art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiącym, że odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytu wykorzystanego na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z realizowaną inwestycją.W tym stanie faktycznym i prawnym należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj