Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/723/154/06/HZ
z 8 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/723/154/06/HZ
Data
2006.12.08



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
klasyfikacja statystyczna
obniżenie stawki podatku
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Czy rękawice zakwalifikowane do klasy I oznakowane znakiem CE i wprowadzone po razpierwszy do obrotu w Polsce podlegają stawce VAT 7%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.09.2006r. (data wpływu do urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we "wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji opakowań jednorazowych m.in.następujących rodzajów rękawic:1.rękawice lateksowe do badań2.zielone i aromatyzowane lateksowe rękawice do badań3.niesterylne pudrowane (i niepudrowane) rękawice winyloweZakupów przedmiotowych rękawic Spółka dokonuje od firmy krajowej (importera) ze stawką 7% a następnie dokonuje ich sprzedaży do: sieci supermarketów, hurtowni, sklepów z taką samą stawką VAT.Rękawice te są zaklasyfikowane zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych z dnia 20 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 93 poz. 896) do klasy I, oznakowane znakiem CE i wprowadzone pierwszy raz do obrotu lub do używania na terytorium Unii Europejskiej a więc także w Polsce.

W przypadku wyrobów medycznych, które już zostały wprowadzone do obrotu w innych krajach członkowskich UE lub EFTA nie jest wymagana ich powtórna rejestracja w Rejestrze Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, natomiast konieczne jest dostosowanie wyrobów do wymogów sformułowanych w dyrektywach Unii Europejskiej: Dyrektywa Rady 93/42/EWG z dnia 14 czerwca 1993r. dotycząca wyrobów medycznych. Przedmiotowe wyroby posiadaj ą deklaracje zgodności z w/w dyrektywą.

Pytanie Spółki dotyczy następującej kwestii:Czy rękawice zakwalifikowane do klasy I oznakowane znakiem CE i wprowadzone po razpierwszy do obrotu w Polsce podlegają stawce VAT 7%?

Stanowisko Podatnika:Zdaniem Podatnika opisane wyroby spełniają wymagania określone w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług pod póz. 106 i można stosować wobec nich 7% stawkę podatku VAT, z godnie z art. 41 ust. 2 cyt. Ustawy.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. podatku od towarów i usług (Dz. U, Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Regulacja art. 41 ust. 2 w/w ustawy stanowi, że dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do tej ustawy, stawka podatku wynosi 7%.W poz. 106 załącznika nr 3 do cyt. wyżej ustawy wymienione zostały wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika - bez względu na symbol PKWiU.Powyższy zapis oznacza, że 7%-owa stawka podatku VAT ma zastosowanie wyłącznie do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - innych niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika nr 3 do ustawy VAT.Od dnia uzyskania przez Rzeczypospolitą Polską członkowstwa w Unii Europejskiej obowiązującym aktem prawnym jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93 poz. 896 z późniejszymi zmianami).

Przepisy powołanej wyżej ustawie o wyrobach medycznych zawierają podstawowe definicje i szczególne warunki dla wyrobów medycznych.Jednocześnie z ustawy tej wynika, iż do obrotu oraz używania mogą zostać wprowadzone tylko takie wyroby medyczne, które spełniają określone wymagania zawarte w powołanym wyżej akcie prawnym (przedmiotowe wyroby muszą być oznaczone symbolem CE oraz wpisane do „Rejestru wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych z ich wprowadzenie do obrotu i używania".Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o wyrobach medycznych wytwórca, autoryzowany przedstawiciel, importer, podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu wyrobu medycznego, podmiot zestawiający wyroby medyczne lub podmiot dokonujący sterylizacji, o których mowa w art. 8, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokonuje zgłoszenia do Rejestru wyrobu medycznego do różnego przeznaczenia lub aktywnego wyrobu medycznego do implantacji przed pierwszym wprowadzeniem go do obrotu lub do używania. Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że nie jest organem właściwym do sklasyfikowania danego wyrobu, produktu itp. jako wyrobu medycznego. Właściwym organem w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania wyrobów medycznych jest Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów i Produktów Biobójczych, (art. 15 w/w ustawy o wyrobach medycznych).W świetle powyższego Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stoi na stanowisku, że tylko w przypadku gdy sprzedawane wyroby spełniają wymogi określone ustawą o wyrobach medycznych podlegać będą opodatkowaniu według stawki podatku w wysokości 7% bez względu na symbol PKWiU.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj