Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/021/443-13/07/IW
z 29 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/021/443-13/07/IW
Data
2007.06.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
usługi remontowo-budowlane
usługi związane z nieruchomościami


Pytanie podatnika
Czy w Polsce należy opodatkować wykonane usługi remontowo-budowlane świadczone na terenie Niemiec?


POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 20.04.2007r. (uzupełnionym w dniu 22.05.2007r.) przez Pana .......... dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 20.04.2007r. (uzupełnionym w dniu 22.05.2007r.) złożonym przez Pana ......... przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2006r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w ramach której wykonywał usługi remontowo-budowlane na terenie Niemiec. Według umowy ze zleceniobiorcami podatek VAT w wysokości 16% płacą na terenie Niemiec usługobiorcy.Pan ........... zwraca się z pytaniem: czy zobowiązany jest płacić podatek VAT od tej działalności w Polsce?Wnioskodawca prezentuje następujące stanowisko w sprawie: Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez terytorium kraju, zgodnie z art. 2 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Dla prawidłowego określenia miejsca powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenie usług, tj. określenia kraju, w którym należy rozliczyć podatek należny z tytułu wykonanej usługi, a w konsekwencji dla zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług, istotne znaczenie ma miejsce ich świadczenia określone w art. 27 ww. ustawy. Opodatkowanie następuje bowiem w miejscu (państwie), które ustawa o podatku od towarów i usług uznaje za miejsce ich świadczenia. Wnioskodawca uważa, że w związku z tym nie jest zobowiązany do opodatkowania ww. podatkiem na terytorium kraju.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia danej usługi.Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi remontowo-budowlane na nieruchomościach znajdujących się w Niemczech. Wobec tego miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, natomiast będą podlegały opodatkowaniu tam gdzie znajduje się nieruchomość, czyli w Niemczech, w oparciu o przepisy tam obowiązujące. W związku z powyższym należy stwierdzić, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia. Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj