Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczytnie
US-I/423-1,2,3,4,5,6/07
z 25 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/423-1,2,3,4,5,6/07
Data
2007.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Szczytnie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
koszt
przychód
sprzedaż nieruchomości
wspólnota mieszkaniowa
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
W sprawie:
1. przychodów finansowych z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali,
2. przychodów z zaliczkowych wpłat na wymianę wodomierzy, na naprawę instalacji domofonowej oraz przychodów z ratalnych spłat za zamontowane podzielniki ciepła,
3. przychodów z dodatkowych opłat właścicieli za wykonany przez Wspólnotę remont balkonów,
4. przychodów otrzymanych od mieszkańców danej Wspólnoty (właścicieli, najemców lokali) za użytkowanie dodatkowych pomieszczeń piwnicznych, strychowych, miejsc parkingowych, itp. będących częścią wspólną nieruchomości,
5. przychodów finansowych z tytułu otrzymanych odsetek od środków na rachunkach bankowych Wspólnoty,
6. przychodów ze sprzedaży dokonanej przez ogół właścicieli części wspólnej nieruchomości (np. pomieszczenia wspólnego, części działki gruntowej, itp.),
7. przychodów z zaliczkowych wpłat mieszkańców Wspólnoty za dostarczenie podstawowego pakietu telewizji kablowej,
8. przychodów Wspólnoty z odpłatności właściciela lokalu w danej Wspólnocie za wynajem części wspólnej nieruchomości (pomieszczenie piwniczne) na cele działalności gospodarczej.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem złożonym w dniu 02.04.2007r., uzupełnionym w dniu 25.05.2007r. i w dniu 22.06.2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia:
#61485; uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w ww. piśmie odnośnie zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych:
1. przychodów finansowych z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali (pytanie nr 2),
2. przychodów z zaliczkowych wpłat na wymianę wodomierzy, na naprawę instalacji domofonowej oraz przychodów z ratalnych spłat za zamontowane podzielniki ciepła (pytanie nr 4),
3. przychodów z dodatkowych opłat właścicieli za wykonany przez Wspólnotę remont balkonów (pytanie nr 5),
#61485; uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w ww. piśmie odnośnie zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych:
1. przychodów otrzymanych od mieszkańców danej Wspólnoty (właścicieli, najemców lokali) za użytkowanie dodatkowych pomieszczeń piwnicznych, strychowych, miejsc parkingowych, itp. będących częścią wspólną nieruchomości (pytanie nr 1),
2. przychodów finansowych z tytułu otrzymanych odsetek od środków na rachunkach bankowych Wspólnoty (pytanie nr 2),
3. przychodów ze sprzedaży dokonanej przez ogół właścicieli części wspólnej nieruchomości (np. pomieszczenia wspólnego, części działki gruntowej, itp.) (pytanie nr 3),
4. przychodów z zaliczkowych wpłat mieszkańców Wspólnoty za dostarczenie podstawowego pakietu telewizji kablowej (pytanie nr 4),
5. przychodów Wspólnoty z odpłatności właściciela lokalu w danej Wspólnocie za wynajem części wspólnej nieruchomości (pomieszczenie piwniczne) na cele działalności gospodarczej (pytanie nr 6), oraz


na podstawie art. 208 § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie umarza postępowanie podatkowe wszczęte na wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej w zakresie zapytania nr 3 dotyczącego przychodów osób fizycznych uzyskanych ze sprzedaży części wspólnej nieruchomości.

Wnioskiem złożonym w dniu 02 kwietnia 2007r., uzupełnionym w dniu 25.05.2007r. i w dniu 22.06.2007r., Podatnik reprezentowany przez Pełnomocnika zwrócił się do tutejszego organu podatkowego, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny
Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. ... w Sz. zamieszkiwana jest przez właścicieli lokali mieszkalnych oraz najemców lokali, którzy wynajmują lokale mieszkalne od właściciela ... Agencji Mieszkaniowej Oddział Regionalny w Olsztynie. W przedmiotowym budynku mieszkalnym znajdują się cztery lokale będące własnością ww. ... Agencji Mieszkaniowej.
Właścicielem ... Agencji Mieszkaniowej jest Skarb Państwa.Pełnomocnik zaznacza, że przedstawione we wniosku sprawy dotyczą stanu faktycznego Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. ... w Sz. oraz stanu przyszłego.

Pytanie nr 1
Czy przychody otrzymane od mieszkańców danej Wspólnoty (właścicieli, najemców lokali) za użytkowanie dodatkowych pomieszczeń piwnicznych, strychowych, miejsc parkingowych, itp. (będących częścią wspólną nieruchomości), na podstawie odrębnej umowy zawartej ze Wspólnotą należy traktować jako przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, wolne od podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym.

Stanowisko Wspólnoty
Zdaniem Wspólnoty przychody za użytkowanie dodatkowych pomieszczeń, wchodzących w skład części wspólnej nieruchomości stanowią przychód z gospodarki zasobem mieszkaniowym, bowiem uzyskiwane są od mieszkańców danej Wspólnoty z tytułu najmu dodatkowych pomieszczeń wykorzystywanych na cele bytowe (np. dodatkowa piwnica) i przeznaczone są na cele związane z utrzymaniem zasobu mieszkaniowego. Zdaniem Wspólnoty ww. przychody wolne są od podatku dochodowego.

Pytanie nr 2
Czy przychody finansowe z tytułu otrzymanych odsetek od środków na rachunkach bankowych Wspólnot oraz odsetki od nieterminowych wpłat właścicieli lokali we Wspólnotach mieszkaniowych stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pytanie nr 2
Czy przychody finansowe z tytułu otrzymanych odsetek od środków na rachunkach bankowych Wspólnot oraz odsetki od nieterminowych wpłat właścicieli lokali we Wspólnotach mieszkaniowych stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wspólnoty
Środki gromadzone na rachunkach bankowych Wspólnot pochodzą z wpłat właścicieli z tytułu zaliczki na utrzymanie części wspólnej, mediów, zaliczki na przyszłe remonty, itp., czyli obejmują środki z gospodarki zasobem mieszkaniowym, tym samym nie powinny być objęte podatkiem dochodowym. Podobne stanowisko dotyczy odsetek od nieterminowych wpłat wnoszonych przez właścicieli.Odsetki jak wyżej przeznaczane są na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.Nie jest to przychód z innej działalności gospodarczej. Art.2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r. Nr 173, poz. 1807) stanowi, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, itp., wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Pytanie nr 3
Czy przychody ze sprzedaży dokonanej przez ogół właścicieli części wspólnej nieruchomości (np. pomieszczenia wspólnego, części działki gruntowej, itp.), przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Wspólnoty, w świetle prawa podatkowego podlega opodatkowaniu a podatek płaci wspólnota czy też podatek płaci każdy właściciel w części ułamkowej proporcjonalnej do udziałów.

Stanowisko Wspólnoty
Właściciele na podstawie uchwały zdecydowali o zbyciu ułamkowej części z części wspólnej nieruchomości w celu wydzielenia z niej oddzielnego lokalu mieszkalnego (część strychu). Kupujący wpłacił zgodnie z uchwałą Wspólnoty należność za lokal na rachunek Wspólnoty mieszkaniowej. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu (akt notarialny) określa wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej, zatem prawa własności posiadają właściciele a nie Wspólnota, dlatego ewentualny podatek (w przypadku niespełnienia warunku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) winni zapłacić właściciele a nie Wspólnota. Ponieważ Wspólnota sprzedała z części wspólnej lokal przeznaczony na mieszkanie, a przychody ze sprzedaży przeznaczyła na remont budynku, otrzymane przychody ze sprzedaży, zdaniem Wspólnoty, są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Pytanie nr 4
Czy przychody z zaliczkowych wpłat mieszkańców Wspólnoty na wymianę wodomierzy, na naprawę instalacji domofonowej, za dostarczenie podstawowego pakietu telewizji kablowej oraz przychody z ratalnych spłat za zamontowane podzielniki ciepła należy zaliczyć do przychodów z gospodarki zasobem mieszkaniowym.

Stanowisko Wspólnoty
Zaliczkowe wpłaty na wymianę wodomierzy, naprawy domofonów, za pakiet telewizji kablowej (chodzi tu o wpłaty właścicieli na poczet urządzeń montowanych na budynku umożliwiających odbiór telewizji kablowej) oraz spłata montażu podzielników ciepła stanowią przychód z gospodarki zasobem mieszkaniowym wolny od podatku.

Pytanie nr 5
Czy przychody Wspólnoty z dodatkowych opłat właścicieli za wykonany przez Wspólnotę remont balkonów stanowią przychody z gospodarki zasobem mieszkaniowym.

Stanowisko Wspólnoty
Opłaty za remont balkonów stanowią refundacje poniesionych wcześniej przez Wspólnotę kosztów i zdaniem Wspólnoty opłaty te wolne są od podatku dochodowego od osób prawnych.

Pytanie nr 6
Czy przychody Wspólnoty z odpłatności właściciela lokalu w danej Wspólnocie za wynajem części wspólnej nieruchomości (pomieszczenie piwniczne) na cele działalności gospodarczą korzystają ze zwolnienia od podatku.

Stanowisko Wspólnoty
Właściciel lokalu zamierza zwrócić sie do Wspólnoty Mieszkaniowej o najem pomieszczenia należącego do części wspólnej (pomieszczenie piwniczne) z przeznaczeniem na działalność gospodarczą (zakład usługowy). Usługa nie jest czynnością skierowaną na zewnątrz dla potrzeb innego podmiotu ale skierowana do właściciela we Wspólnocie, stąd jest przedmiotem wewnętrznych rozliczeń właścicieli lokali, a opłaty wnoszone z powyższego tytułu stanowią partycypację w kosztach utrzymania części wspólnej nieruchomości, dlatego też przychody z tego tytułu stanowią przychody z gospodarki zasobem mieszkaniowym. Zdaniem Wspólnoty, ponieważ usługa nie jest skierowana na zewnątrz, a przychody z najmu lokalu użytkowego wykorzystywane są na remont budynku, nie będą podlegały podatkowi dochodowemu od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie stwierdza, co następuje:

Na mocy art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej i nie ma własnego majątku. Zarządza ona majątkiem swoich członków w takim zakresie, w jakim wchodzi on w skład nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, na podstawie ww. ustawy o własności lokali.

Zgodnie z ustawową definicją (art. 3 ust. 2 ww. ustawy o własności lokali ) nieruchomością wspólną jest grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Wielkość udziału właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej oblicza się dzieląc powierzchnię użytkową lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi (m.in. piwnica, strych, komórka, garaż) przez łączną powierzchnię użytkową wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do niej przynależnymi.

Każdy właściciel lokalu danej wspólnoty znajduje się w podwójnej roli – jest on właścicielem lokalu oraz współwłaścicielem nieruchomości wspólnej.

Przychodem wspólnoty mogą być wyłącznie należności uzyskiwane z wynajmu wspólnych części nieruchomości. Natomiast jeżeli przedmiotem najmu jest lokal, którego własność została wyodrębniona, przychody z najmu stanowić będą osobiste przychody właściciela takiego lokalu.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W piśmie z dnia 22 grudnia 2006r. Ministra Finansów znak DD6-8213-438/WK/06/339/391 wskazano, że przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w wyżej wymienionym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podatkowej, należy rozumieć:* budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności:- dźwigi osobowe i towarowe,- aparaty do wymiany ciepła,- kotłownie i hydrofornie wbudowane,- klatki schodowe,- strychy, piwnice, komórki,- garaże,* pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,- kotłownie i hydrofornie wolno stojące,- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,* urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak:- zbiorniki - doły gnilne, szamba,- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,- budowle inżynieryjne (studnie itp.),- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Z uwagi na to, że Wspólnota Mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej, wpłacone zaliczki na koszty utrzymania części wspólnej stają się przychodem podatkowym, w myśl cyt. wyżej art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w dacie ich otrzymania. W przypadku przychodów Wspólnoty np. z najmu przychodem podatkowym będzie przychód należny, określony w art. 12 ust. 3 tej ustawy w brzmieniu następującym:
„Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.”
Zatem przychodami Wspólnoty Mieszkaniowej są wpływy na rachunek bankowy Wspólnoty dotyczące wpłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, na fundusz remontowy oraz odsetki od środków pieniężnych i odsetki od nieterminowych wpłat właścicieli, a także wpływy z tytułu wynajmu lokali użytkowych i mieszkalnych (części wspólne) oraz wpływy np. z udostępniania ściany budynku na reklamę, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej.

Kosztami uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...)
W przypadku Wspólnoty Mieszkaniowej kosztami uzyskania przychodów będą wszelkie wydatki ponoszone na uregulowanie kosztów zarządu, o których mowa w art. 14 ww. ustawy o własności lokali:
„Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: 1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację, 2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, 3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, 4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości, 5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.”
Kosztami Wspólnoty Mieszkaniowej nie będą natomiast wydatki ponoszone przez właścicieli lokali związane z utrzymaniem ich własnych lokali, gdyż wydatki te nie stanowią kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Zatem tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska Wspólnoty w zakresie pytania nr 1, ponieważ uzyskiwane przez Wspólnotę przychody uzyskiwane od Jej mieszkańców z tytułu najmu części wspólnej nieruchomości (użytkowanie dodatkowych pomieszczeń piwnicznych, strychowych, miejsc parkingowych, itp.) nie będą stanowiły przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i do tych przychodów nie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku określone w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przedmiocie stanowiska do pytania nr 6 tutejszy organ podatkowy również nie podziela stanowiska Wspólnoty, że przychody uzyskanie z wynajmu części wspólnej nieruchomości na cele działalności gospodarczej będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.
Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Tak więc najem wspólnej części nieruchomości nie stanowi gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jest natomiast działalnością gospodarczą, do której nie ma zastosowania zwolnienie od podatku określone w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Definicja pojęcia „działalność gospodarcza” została określona w art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej następująco: rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców.
Bez znaczenia pozostaje fakt, że najemcą części wspólnej nieruchomości są członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej czy też cel użytkowania części wspólnej nieruchomości.
W zakresie stanowiska pytania nr 2 tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Wspólnoty w przedmiocie zwolnienia od podatku dochodowego odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym jest nieprawidłowe. Natomiast stanowisko przedstawione we wniosku, że odsetki od nieterminowych wpłat właścicieli lokali będą stanowiły przychód zwolniony od podatku dochodowego w ramach art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Z uwagi na to, że Wspólnota nie prowadzi działalności gospodarczej, przychodem Wspólnoty stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są zaliczki uiszczane przez właścicieli lokali w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu. Dlatego też środki pieniężne z odsetek, z wyłączeniem odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym, od nieterminowych wpłat właścicieli lokali będą stanowiły przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi zwolniony od podatku dochodowego.
W zakresie stanowiska przedstawionego we wniosku do pytania nr 3, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że Wspólnota jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej i nieposiadająca prawa własności do nieruchomości, będzie dokonywała sprzedaży części wspólnej nieruchomości w imieniu współwłaścicieli nieruchomości wspólnej, w tym przypadku osób fizycznych i ... Agencji Mieszkaniowej reprezentującej Skarb Państwa. Tak więc przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w takim przypadku, nie mają zastosowania do Wspólnoty w zakresie przychodów ze sprzedaży części wspólnej nieruchomości. Tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Na podstawie art. 208 § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie umarza postępowanie podatkowe wszczęte na wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej w zakresie zapytania nr 3 dotyczącego przychodów osób fizycznych uzyskanych ze sprzedaży części wspólnej nieruchomości, ponieważ Podatnik nie jest Strona postępowania.
Wszelkie koszty związane z utrzymaniem lokali ponoszą właściciele danego lokalu (art. 13 ww. ustawy o własności lokali), dlatego też takie wydatki nie mogą stanowić przychodów czy też kosztów uzyskania przychodów danej wspólnoty.
Zatem w zakresie stanowiska Wspólnoty przedstawionego we wniosku do pytania nr 4 tutejszy organ podatkowy podziela je w części dotyczącej uznania przychodów Wspólnoty z zaliczkowych wpłat na wymianę wodomierzy, na naprawy domofonów i przychodów z ratalnych spłat za zamontowane podzielniki ciepła w lokalu danego właściciela, za przychody z zasobów mieszkaniowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych i jeżeli zostaną one przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, będą wolne od podatku.


Natomiast tutejszy organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku do pytania nr 4 w części uznania za wolne od podatku wpłat za dostarczenie podstawowego pakietu telewizji kablowej, gdyż przychody te nie będą przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi określonymi w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym.
Tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko Wspólnoty zakresie pytania nr 5. Przychody Wspólnoty z dodatkowych opłat właścicieli za wykonany przez Wspólnotę remont balkonów jest przychodem z gospodarki zasobem mieszkaniowym i w tym przypadku będzie miał zastosowanie przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż balkony jako elementy ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego są częścią wspólną nieruchomości.


Mając na względzie powyższe, postanowiono jak w sentencji.
Wniosek w zakresie wycofanego zapytania nr 7 ujęty został załatwiony odrębnym postanowieniem.
Ponadto tutejszy organ informuje, że:
- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
- interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj