Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-43/07
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-43/07
Data
2007.06.06



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dowód
pojazdy specjalne
stawki podatku


Pytanie podatnika
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy aby zastosować 7 % stawkę podatku VAT wynikającą z pozycji 129 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, wystarczy posiadać dokumentację badania technicznego pojazdu jako pojazdu specjalnego Straży Pożarnej, czy też niezbędne jest posiadanie potwierdzenia w postaci kserokopii dowodu rejestracyjnego, z którego wynika że został on zarejestrowany jako pojazd specjalny?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8,poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej zamówiła u Wnioskującej autobus do przewozu strażaków i ich sprzętu na miejsce akcji ratowniczej. Autobus został wykonany na bazie używanego autobusu produkowanego przez Spółkę, który został przemalowany, wyposażony w radiostację i oznakowany. Na dachu umieszczono światła sygnalizacyjne dla pojazdu uprzywilejowanego.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy aby zastosować 7 % stawkę podatku VAT wynikającą z pozycji 129 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, wystarczy posiadać dokumentację badania technicznego pojazdu jako pojazdu specjalnego Straży Pożarnej, czy też niezbędne jest posiadanie potwierdzenia w postaci kserokopii dowodu rejestracyjnego, z którego wynika że został on zarejestrowany jako pojazd specjalny?

Zdaniem Spółki, do zastosowania 7 % stawki podatku VAT wystarczy dokumentacja badania technicznego w stacji diagnostycznej, z której wynika że jest to pojazd specjalny Straży Pożarnej.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdzić należy co następuje;

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr z 2004 r. 54 poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 41 ust. 1 przywołanej ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art.120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ww. ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W pozycji 129 załącznika nr 3 do przywołanej ustawy, wymienione zostały towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej:

Sprzęt przewozowo – samochodowy:

1) pożarnicze samochody specjalne i specjalistyczne (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, ekologiczne, dźwigi i podnośniki, cysterny, sanitarki) oraz fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej,

2) sprzęt pływający, statki pożarnicze, łodzie, pontony i silniki oraz statki powietrzne dla ratownictwa i gaszenia pożarów.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że zastosowanie 7 % stawki podatku od towarów i usług w przypadku dostawy na rzecz straży pożarnej sprzętu przewozowo – samochodowego możliwe jest w przypadku, gdy ww. pojazdy należą do kategorii:

a) pożarniczych samochodów specjalnych,

b) specjalistycznych (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, dźwigi podnośniki, cysterny, sanitarki),

c) fabrycznie wykonanych i oznakowanych pojazdów straży pożarnej.

Stwierdzić należy, iż przywołane powyżej regulacje ustawy o podatku od towarów i usług nie określają dokumentacji jaka ma służyć wykazaniu, iż dany pojazd jest sprzętem przewozowo-samochodowym, o którym mowa w poz. 129 załącznika nr 3 do ww. ustawy.

Zdaniem tut. organu podatkowego, skoro ustawodawca nie określił szczególnych wymogów dla dowodów, mających wykazać, iż dany pojazd jest ww. sprzętem przewozowo-samochodowym w rozumieniu poz. 129 załącznika nr 3 do przywołanej ustawy o podatku od towarów usług, kierować należy się zasadą, iż dowodem może być wszystko co nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego też należy uznać, iż dowodami na to, że dany pojazd spełnia warunki dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 7 % mogą być wszelkie dokumenty, o ile wynika z nich jednoznacznie i w sposób wiarygodny, iż dany pojazd posiada znamiona sprzętu przewozowo-samochodowego, o którym mowa powyżej. Stwierdzić zatem należy, iż skoro Wnioskująca w przedstawionym stanie faktycznym posiada dokumentację badania technicznego w stacji diagnostycznej, z której wynika, że przedmiotowy pojazd jest pojazdem specjalnym Straży Pożarnej, może zastosować dla dostawy ww. pojazdu stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj