Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO–XV/415/PDOF-270/231/RF/07
z 9 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO–XV/415/PDOF-270/231/RF/07
Data
2007.07.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
darowizna
prawo nabyte
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy dokonując darowizny tego mieszkania własnemu dziecku, nadal będzie można kontynuować odliczanie z tytułu nabytej ulgi budowlanej, nie tracąc wykorzystanej jej części? Jeżeli nie, to kiedy będzie mógł Pan darować to mieszkanie dziecku, aby nie zwracać podatku z tytułu dużej ulgi budowlanej?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. -Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.05.2007r. stwierdza, iż podatnik, który nabył prawo do odliczenia od podatku kwot poniesionych na wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej, zachowuje prawo to kontynuowania tej ulgi w przypadku darowizny mieszkania, którego dotyczył wzniesiony wkład budowlany. Podatnik nie ma ponadto obowiązku doliczenia do podatku uprzednio odliczonych kwot wydatków na gromadzenie wkładu mieszkaniowego.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 28.05.2007r., uzupełnionym w dniu 25.06.2007r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: W 1998 roku wraz żoną wniósł Pan wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej na kupno mieszkania i od tego roku zaczęliście Państwo korzystać z odliczeń od podatku wydatków poniesionych na cele dużej ulgi budowlanej. Do tego roku ulga z tego tytułu nie została wykorzystana.

W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem, czy dokonując darowizny tego mieszkania własnemu dziecku, nadal będzie można kontynuować odliczanie z tytułu nabytej ulgi budowlanej, nie tracąc wykorzystanej jej części? Jeżeli nie, to kiedy będzie mógł Pan darować to mieszkanie dziecku, aby nie zwracać podatku z tytułu dużej ulgi budowlanej?

Sformułował też Pan własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż przekazanie darowizną mieszkania córce nie pozbawia prawa do odliczeń z tytułu w/w ulgi.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 90 z 1993 r. poz. 416 ze zm., a następnie tekst jednolity z 2000r., Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., podatnikom ponoszącym w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku dochodowego na zasadach określonych w ust. 2-17.

Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 1998r. w związku z wniesieniem do spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego nabył Pan prawo do odliczania od podatku wydatków dotyczących tzw. dużej ulgi budowlanej. Z uwagi na osiągane dochody kwota przysługującej z tego tytułu ulgi nie znalazła pokrycia w podatku obliczonym za lata 1998-2006. Mieszkanie, którego nabycie stało się podstawą do uzyskania w/w ulgi zamierza Pana darować swojej córce.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz wyżej cytowanych przepisów, zgodnie z określoną w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zasadą praw nabytych, ma Pan prawo do kontynuowania odliczeń z tytułu w/w ulgi. Prawa tego nie pozbawi Pana dokonanie darowizny przedmiotowego mieszkania na rzecz córki.

Natomiast w kwestii zwrotu kwoty odliczonej ulgi w związku z zamiarem dokonania darowizny przedmiotowego mieszkania na rzecz córki, należy zauważyć, co następuje.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie: 1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy, 3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, 4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Przepis ten ma również zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r., co wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.).

Z powyższego wynika, iż przepisy prawa podatkowego nie przewidują sytuacji, w której należałoby zwrócić kwotę ulgi w przypadku dokonania darowizny mieszkania, którego nabyta ulga dotyczyła. Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że nie jest Pan zobowiązany do zwrotu odliczeń wydatków poniesionych w związku z wniesieniem wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj