Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-41/1/07
z 8 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-41/1/07
Data
2007.06.08



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
import usług
leasing
miejsce świadczenia
samochód


Pytanie podatnika
Zdaniem Spółki, podpisując umowę z firmą belgijską Podatnik stanie się (w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT), usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Polski. Na podstawie art. 17 ust. 2 i art. 27 ust. 3 ustawy o VAT, jako usługobiorca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku należnego. Ponadto Wnioskująca podnosi, iż nie będą miały do niej zastosowania przepisy art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, gdyż Spółka używa samochody w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia usług.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku w części dotyczącej określenia miejsca świadczenia usług oraz prawa do odliczenia podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zamierza podpisać z belgijską firmą leasingową umowę, na podstawie której będzie wynajmować samochody osobowe. Samochody te, użytkowane przez pracowników Spółki na terenie Polski, zostaną zarejestrowane w Belgii i będą miały belgijskie numery rejestracyjne. Spółka, jako użytkownik będzie płaciła firmie belgijskiej czynsz za wynajem tych samochodów (na podstawie wystawionych przez firmę belgijską faktur). Przedmiotowe samochody posłużą do świadczenia przez Podatnika czynności opodatkowanych stawką 22 %.

Zdaniem Spółki, podpisując umowę z firmą belgijską Podatnik stanie się (w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT), usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Polski. Na podstawie art. 17 ust. 2 i art. 27 ust. 3 ustawy o VAT, jako usługobiorca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku należnego. Ponadto Wnioskująca podnosi, iż nie będą miały do niej zastosowania przepisy art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, gdyż Spółka używa samochody w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia usług.

Mając na uwadze powyższe, Spółka zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska w tak przedstawionym stanie faktycznym.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii stwierdzić należy co następuje;

Przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny wskazuje, iż Spółka jest nabywcą usług najmu samochodów świadczonych przez kontrahenta z Belgii. Wobec szczególnego charakteru ww. usług, koniecznym jest określenie miejsca ich świadczenia (stosownie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). W zależności bowiem od miejsca świadczenia przedmiotowych usług, w opisanym stanie faktycznym Podatnik może być zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z uwagi na import usług, bądź też usługa ta będzie podlegać opodatkowaniu poza terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 ust. 9 ww. ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 przywołanej ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 2 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

W myśl zaś art. 27 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Stosownie do art. 27 ust. 3 przywołanej ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2) podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W myśl art. 27 ust. 4 pkt 6 ww. ustawy, przepisy ust. 3 stosuje się do usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

Dokonując analizy przywołanych regulacji prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że przedmiotem najmu są środki transportu, nie znajduje w powyższej sytuacji zastosowania przepis art. 27 ust. 4 pkt 6 określający w sposób szczególny miejsce świadczenia usług. W przedstawionym stanie faktycznym, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w przywołanym art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia ww. usługi najmu samochodów osobowych będzie miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a więc terytorium Belgii.

Zakup usług wynajmu samochodu nie może stanowić importu usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W opisanym stanie faktycznym przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu na terenie Belgii, a zatem Wnioskująca nie będzie zobowiązana do uregulowania podatku jako usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, a zatem nie będzie to import usług w rozumieniu ww. ustawy.

Odnosząc się do kwestii odliczenia podatku, stwierdzić należy, iż stosownie do art. 86 ust. 1 przywołanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a) z tytułu nabycia towarów i usług,

b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2) w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;

3) zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4) kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W myśl natomiast art. 86 ust. 7 przywołanej ustawy w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zawarła umowę z belgijską firmą leasingową, na podstawie której będzie ona wynajmowała od kontrahenta samochody osobowe. Jak wskazano powyżej, przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu na terytorium Belgii.

Nie są więc opodatkowane na terytorium kraju, zatem nie występuje podatek należny, który następnie stanowiłby dla Wnioskującej podatek naliczony.

Jak już była mowa powyżej, w omawianym stanie faktycznym nie wystąpi import usług, a zatem Podatnik nie będzie zobowiązany, z tytułu nabycia ww. usług do rozliczenia podatku, który stałby się dla Spółki podatkiem naliczonym.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za nieprawidłowe i orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj