Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu
NS/PP/4432/5/06
z 16 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NS/PP/4432/5/06
Data
2006.05.16



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
leasing
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik w grudniu 2003r. wykupił z leasingu na potrzeby swojej Firmy samochód ciężarowy Renault Megane Scenic o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. W dniu 18.12.2003r. Firma leasingowa wystawiła fakturę zaliczkową na ww. samochód, która obejmowała 100 % wartości wykupu. Podatnik odliczył 100 % podatku VAT zgodnie z przepisami "starej ustawy". Rozliczenie zaliczki i wystawienie faktury na wykup samochodu nastąpiło w lipcu 2004r., wtedy z faktury nie został odliczony podatek VAT a samochód został tylko przyjęty do środków trwałych.Podatnik zamierza go sprzedać i pyta czy sprzedając samochód wykupiony z leasingu można zastosować zwolnienie z podatku VAT?


DECYZJA

Na podstawie art.14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 10 listopada 2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług – zmienia z urzędu postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 12 sierpnia 2005r. Pan XX zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z art.14 a §1 Ordynacji podatkowej.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik w grudniu 2003r. wykupił z leasingu na potrzeby swojej Firmy samochód ciężarowy Renault Megane Scenic o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. W dniu 18.12.2003r. Firma leasingowa wystawiła fakturę zaliczkową na ww. samochód, która obejmowała 100 % wartości wykupu. Z faktury na zaliczkę Podatnik odliczył 100 % podatku VAT zgodnie z przepisami "starej ustawy". Rozliczenie zaliczki i wystawienie faktury na wykup samochodu nastąpiło w lipcu 2004r., wtedy z faktury nie został odliczony podatek VAT a samochód został tylko przyjęty do środków trwałych. Od grudnia 2003r. do lipca 2004r. tj. do czasu rozliczenia zaliczki samochód był używany w firmie i jest używany nadal, lecz Podatnik zamierza go sprzedać.
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy sprzedając samochód wykupiony z leasingu można zastosować zwolnienie z podatku VAT.Zdaniem Podatnika przy sprzedaży ww. samochodu powinien kierować się przepisami "nowej ustawy", zgodnie z którą pojazd ten traktowany jest jako samochód osobowy. Sprzedaż tego typu samochodów osobowych jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust.1 pkt 5 rozporzadzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.970 z późniejszymi zmianami).
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w postanowieniu z dnia 10.11.2005r. potwierdził stanowisko Podatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z aktami sprawy stwierdził, co nastepuje:
Zgodnie z § 8 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.970 z późniejszymi zmianami) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art.86 ust.3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust.2 pkt 2 ustawy.Z przepisu tego wynika, że w przypadku nabycia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % (od 22.08.2005r. 60%) kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 5000 zł (od 22.08.2005r. 6.000zł).

Z treści złożonego przez Podatnika wniosku wynika, że przy zakupie samochodu od firmy leasingowej w grudniu 2003r. odliczył on podatek naliczony w wysokości 100% tzn. że nie dokonał odliczenia podatku na podstawie art. 86 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późniejszymi zmianami), a na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z późniejszymi zmianami). Z powyższych względów, przy sprzedaży samochodu, Podatnik nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT wynikającego z cyt. § 8 ust .1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W świetle powyższego ocena prawna Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem, zgodnie z którą Podatnikowi sprzedającemu samochód wykupiony z leasingu, od zakupu którego odliczył 100% podatku naliczonego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przysługuje prawo do zwolnienia z podatku VAT jest nieprawidłowa.
Z tych względów Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj