Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US.I-1/415-4/07
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1/415-4/07
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
odprawa pracownicza
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy płatnik postąpił słusznie naliczając zaliczkę na podatek dochodowy od odprawy wypłaconej w dniu 12.01.2006 r. z tytułu rozwiązania umowy o pracę, która to odprawa w dniu 24.05.2006 r. została zaliczona poprzez kompensatę za okres nieświadczenia pracy?


Wnioskiem z dnia 25.05.2007 r. (wpłynął 28.05.2007 r.), uzupełnionym w dniu 28.06.2007r. (...) w Bielsku Podlaskim wystąpiło o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwróciło się z zapytaniem, czy jako płatnik postąpiło słusznie naliczając zaliczkę na podatek dochodowy od odprawy wypłaconej w dniu 12.01.2006r. z tytułu rozwiązania umowy o pracę, która to odprawa w dniu 24.05.2006r. została zaliczona poprzez kompensatę za okres nieświadczenia pracy.

Stan faktyczny zawarty we wniosku przedstawia się następująco:

Pracownik (...) w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników otrzymał w dniu 12.01.2006r. odprawę pieniężną w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Od odprawy została naliczona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% przychodu ( 4701,93zł x 19%=893zł). W ustawowym terminie, tj. do 20 lutego 2006r. zaliczka została odprowadzona do urzędu skarbowego.

Od decyzji w sprawie rozwiązania stosunku pracy pracownik odwołał się do sądu. Sąd II instancji wyrokiem z dnia 06.04.2006r. uznał wypowiedzenie za bezskuteczne i przywrócił pracownika do pracy z dniem 01.01.2006r. W związku z powyższym pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy od dnia 01.01.2006r. Do 31.03.2006r. W dniu 24.05.2006r. wypłaconą odprawę zaliczono poprzez kompensatę na poczet przysługującego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Zdaniem wnioskodawcy, taki obowiązek wynika z przepisów art. 31 oraz art. 32 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustosunkowując się do wniosku Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, źródłem przychodów, z którego dochód podlega opodatkowaniu jest m.in. stosunek pracy, zaś stosownie do art. 11 ust.1, przychodami z tego źródła są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast przepis art. 12 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy stanowi, iż za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty , bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności : wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W świetle powyższego, wypłacona pracownikowi odprawa pieniężna jest przychodem ze stosunku pracy określonym w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tego źródła.

Z kolei, zgodnie z treścią przepisu art. 31 powołanej ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Natomiast w art. 32 ust. 2 zdanie pierwsze zdefiniowano pojęcie dochodu stanowiącego podstawę ustalania zaliczek od uzyskanego w danym miesiącu przychodu.

Zatem, wypełniając obowiązki płatnika wynikające z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (...) miało obowiązek naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od odprawy wypłaconej pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Fakt późniejszego zaliczenia świadczenia, na poczet wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, nie miał wpływu na obowiązek jego opodatkowania w momencie wypłaty, tj. w dniu 12.01.2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj