Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PD/406-27/07
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/406-27/07
Data
2007.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
odsetki za zwłokę
przychód
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy odsetki ustawowe za zwłokę w uiszczeniu opłat ekspoloatacyjnych wymaganych za lokale zajmowane na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, użytkowego oraz garażu lub prawa odrębnej wlasności lokalu mieszkalnego, użytkowego oraz garażu otrzymane przez Spółdzielnię a przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych?
Tożsamy z
143167


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. t.j. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych odsetek ustawowych za zwłokę w uiszczeniu opłat eksploatacyjnych wymaganych za lokale zajmowane na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, użytkowego oraz garażu lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, użytkowego oraz garażu otrzymane przez Spółdzielnię a przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19 marca 2007r. Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła z wnioskiem, o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących przychodów i kosztów związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi w celu ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz o dokonanie interpretacji przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie definicji “gospodarki zasobami mieszkaniowymi w spółdzielniach mieszkaniowych”. W dniu 5 kwietnia 2007 r. Spółdzielnia uzupełniła przedmiotowy wniosek i sprecyzowała go o wyjaśnienie: czy odsetki ustawowe za zwłokę w uiszczeniu opłat eksploatacyjnych wymaganych za lokale zajmowane na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, użytkowego oraz garażu lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, użytkowego oraz garażu otrzymane przez Spółdzielnię a przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że celem Spółdzielni Mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Przedmiotem działalności Spółdzielni wg PKD jest:01.41.B. działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zielonych, 45.21.A.wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wnoszeniem budynków, 70.11.Z. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, 70.20.Z. wynajem nieruchomości na własny rachunek,70.32 A. zarządzanie nieruchomościami mieszkaniowymi, 70.32.B. zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi, 92.31.F. działalność domów ośrodków kultury, 92.32.Z. działalność obiektów kulturalnych.

Spółdzielnia zarządza zasobami mieszkaniowymi w skład, których wchodzą lokale mieszkalne zajmowane na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz prawa odrębnej własności, lokale użytkowe zajmowane na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa odrębnej własności oraz umowach najmu, a ponadto garaże zajmowane na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i prawa odrębnej własności. Ponadto Spółdzielnia posiada biuro spółdzielni i lokale użytkowe stanowiące własność spółdzielni nie oddane do używania osobom trzecim. Spółdzielnia nie prowadzi działalności społeczno-kulturalnej. Wynajmuje części zewnętrzne budynów do potrzeb reklamy oraz wynajmuje pomieszczenia wspólnego użytku. Opłaty pobierane przez Spółdzielnię od wszystkich lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży zajmowanych na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa i prawa odrębnej własności odpowiadają wyłącznie rzeczywistym kosztom utrzymania tych lokali. Ewentualna różnica na koniec okresu obrotowego między kosztami a przychodami gospodarki zasobami mieszkaniowymi zwiększa odpowiednio koszty lub przychody tej gospodarki w roku następnym a zatem przeznaczona jest na cele związane z utrzymaniem zasobów gospodarki mieszkaniowej. Jedynie nadwyżka powstaje przy wynajmie lokali użytkowych, pomieszczeń wspólnego użytku oraz zwnętrznych części budynków dla potrzeb reklamy, która zostaje przeznaczona na zwiększenie funduszu remontowego. Natomiast nadwyżka powstała na przychodach i kosztach finansowych, na sprzedaży materiałów oraz pozostałych przychodach i kosztach operacyjnych (odsetki za zwłokę w uiszczaniu opłat, w tym opłaty za wynajmowanie lokali użytkowych, pomieszczeń wspólnego użytku, powierzchni budynków, odszkodowania, kary umowne, odpisanie należności i zobowiązań przedawnionych, umownych, przychody i koszty sądowe, komornicze związane z dochodzeniem należności na drodze sądowej i inne określone w ustawie o rachunkowości) jest przeznaczona na zmniejszenie kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Wątpliwości Spółdzielni dotyczą interpretacji zapisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie czy odsetki ustawowe za zwłokę w uiszczeniu opłat eksploatacyjnych wymaganych za lokale zajmowane na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, użytkowego oraz garażu lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, użytkowego oraz garażu otrzymane przez Spółdzielnię a przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych są zwolnione z od podatku dochodowego od osób prawnych?

Zdaniem Spółdzielni przychody finansowe z tytułu odsetek ustawowych za zwłokę w uiszczaniu opłat dotyczą w całości gospodarki zasobami mieszkaniowymi są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego uwzględniając obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie podziela stanowiska Podatnika w wyżej przedstawionej sprawie.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zwolnieniu od podatku podlegać będzie zatem tylko dochód uzyskany przez spółdzielnie mieszkaniowe z gospodarki zasobami mieszkaniowymi o ile zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Ponadto zgodnie z art. 17 ust. 1 a ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa wyżej nie dotyczy: dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego użycia na warunkach określonych w art. 17 a- 17 k,dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach. Zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub na inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą jedynie dochody (nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania):uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.W związku z powyższym dla ustalenia dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w spółdzielni mieszkaniowej, istotne jest ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz przychodów i kosztów ich uzyskania z innych źródeł, a także przeznaczenia ewentualnego dochodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz 13 i 14 są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Zgodnie z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, osoby nie będące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, członkowie spółdzielni nie będący właścicielami lokali, właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani do uiszczania opłat zgodnie z postanowieniami statutu spółdzielni. Zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych określa, że opłaty, do uiszczenia których zobowiązani są członkowie spółdzielni mieszkaniowych, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, osoby niebędące członkami spółdzielni będący właścicielami lokali, właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni, wnosi się co miesiąc z góry do 10 dnia miesiąca, statut spółdzielni może określać jednak inny, nie wcześniejszy niż ustawowy, termin wnoszenia opłat.

§ 77 Statutu Spółdzielni Mieszaniowej określa opłaty za używanie lokali, do uiszczania których zobowiązani są członkowie Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawa do lokali, członkowie Spółdzielni będący właścicielami lokali, właściciele lokali niebędący członkami Spółdzielni oraz osoby niebędące członkami Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Termin wnoszenia ww. opłat określa § 78 Statutu Spółdzielni, zgodnie z którym opłaty powinny być uiszczane co miesiąc z góry do dnia 20-go każdego miesiąca. Ponadto zgodnie z § 78 ust. 3 od niezapłaconych w terminie opłat pobierane są odsetki ustawowe za zwłokę.

Zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami Spółdzielnia w przypadku uchybienia określonym w Statucie terminom płatności ma prawo żądać zapłaty odsetek od niewpłaconych w terminie ww. należności z tytułu opłat za używanie lokali od dłużników.

W związku z powyższym odsetki od zaległości z tytułu czynszu i innych opłat za używanie lokali stanowią przychód podatkowy w dacie ich otrzymania.

Z uwagi na fakt, że w skład zasobów Spółdzielni wchodzą zasoby stanowiące zasoby mieszkaniowe oraz zasoby nie stanowiące zasobów mieszkaniowych, to część wnoszonych opłat stanowi przychody związane z gospodarką mieszkaniową, a część opłat stanowi przychody z pozostałej działalności gospodarczej Spółdzielni.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnieniu od podatku dochodowego podlega dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymamaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi a nie przychód.

Uwzględniając obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny, stwierdza się że: odsetki od zaległości związane z nieterminowym uiszczeniem opłat dotyczących zasobów stanowiących zasoby mieszkaniowe zaliczane są do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W przypadku, gdy po uwzględnieniu kosztów uzyskania ww. przychodów, określonych zgodnie z art. 15 i art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wystąpi dochód – będzie on podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego, pod warunkiem przeznaczenia go i- bez względu na termin wydatkowania na cele związane z utrzymaniem zasobów gospodarki mieszkaniowej,odsetki od zaległości związane z nieterminowym uiszczaniem opłat od zasobów niestanowiących zasobów mieszkaniowych zaliczne są do przychodów z pozostałej działalności gospodarczej Spółdzielni. W przypadku, gdy po uwzględnieniu kosztów uzyskania ww. przychodów, określonych zgodnie z art. 15 i art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wystąpi dochód – będzie on podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bez względu na jego przeznaczenie.
W związku z powyższym postanowiono jak na wstępie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14 b § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj