Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/423-1/07
z 6 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/423-1/07
Data
2007.03.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
nabycie
spółdzielnie mieszkaniowe
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przejęcie urządzeń kotłowni przez spółdzielnię mieszkaniową jest wolne od podatku?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w 2001r. przeprowadzono modernizację kotłowni z węglowej na ekologiczną opalaną słomą. Na modernizację urządzeń grzewczych i infrastruktury kotłowni Spółdzielnia otrzymała z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa subwencję w wysokości 80% kosztów inwestycji, pozostałe 20% pokrył wykonawca, który był jednocześnie autorem tej technologii. Wykonawca jako zabezpieczenie otrzymał na własność dwa środki trwałe o równowartości 20% zainwestowanych przez niego kosztów. Z wykonawcą zawarto umowę dzierżawy na wyposażenie kotłowni, zgodnie z którą, dzierżawca mógł używać przedmiot dzierżawy i pobierać z niego pożytki przez okres pięciu lat. Szczegółowy wykaz wyposażenia będącego przedmiotem dzierżawy ustalał protokół zdawczo-odbiorczy podpisany przez strony. Obecnie umowa dzierżawy wygasła i dzierżawca przekazał protokołem zdawczo-odbiorczym przedmiotowe urządzenia Spółdzielni Mieszkaniowej. Urządzenia zostały przejęte jako środki trwałe, ich wartość określono wg wyceny rzeczoznawców. Przedmiotowa kotłownia dostarcza ciepło do budynków mieszkalnych, co stanowi jeden z obowiązków statutowych Spółdzielni. Spółdzielnia Mieszkaniowa nie buduje i nie sprzedaje lokali mieszkalnych oraz nie posiada lokali użytkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przejęcie urządzeń kotłowni jest wolne od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem przejęte środki trwałe są przeznaczone na cele statutowe spółdzielni i dotyczą utrzymania zasobów mieszkaniowych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności:

    1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
    2) wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Na podstawie art. 7 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 7 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4f wyżej wymienionej ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003r., wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Wyżej powołany przepis został uchylony przez art. 1 pkt 13 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 12 listopada 2003r. (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1957 ze zm.) zmieniającej ustawę z dniem 1 stycznia 2004r., z tym że zwolnienie, o którym mowa w pkt 4f w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003r. (przytoczonym powyżej) stosuje się do dnia 31 grudnia 2006r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003r. (art. 5 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej)

Zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:

    1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego (....) oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami (....),
    1a) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,
    2) dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Na podstawie art. 17 ust. 1b, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Reasumując, nieodpłatne przejęcie w 2006r. urządzeń kotłowni jest wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj