Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-56/07/PK
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-56/07/PK
Data
2007.06.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Płatnik

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków


Słowa kluczowe
akcja
akcjonariusz
dywidendy
giełda
obowiązek płatnika
papier wartościowy
płatnik
rachunek papierów wartościowych
udział w zyskach
udział w zyskach osób prawnych


Pytanie podatnika
Kto jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dywidendy wypłacanej przez spółki giełdowe za pośrednictwem K. S.A. - ta spółka czy biura maklerskie?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest spółką akcyjną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka planuje wypłacić akcjonariuszom w dniu 14.06.2007r. dywidendę z zysku netto osiągniętego w 2006r.

Transakcja wypłaty dywidendy zostanie rozliczona poprzez K. S.A. (centralną instytucję odpowiedzialną za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu papierami wartościowymi). Zgodnie z § 81 w związku z § 79 ust. 1 Regulaminu K. organizuje on proces realizacji zobowiązań emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych w sposób umożliwiający wykonanie obowiązków ciążących na podatnikach i płatnikach właściwych podatków, powstających w związku z realizacją tych zobowiązań. Na podstawie Szczegółowych Zasad Działania K. S.A. (załącznik do uchwały Zarządu K. nr 79/98 z dnia 29.01.1998r. ze zm.) - K. oraz uczestnicy bezpośredni przekazują emitentowi informacje niezbędne do wykonania obowiązków płatnika, ale tylko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wypłata dywidendy (po potrąceniu należnego podatku) na rzecz akcjonariuszy Spółki – osób prawnych i fizycznych, zarówno krajowych i zagranicznych nastąpi za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność maklerską.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest biuro maklerskie, czyli podmiot prowadzący rachunki maklerskie podatników, a nie emitent akcji.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) od dochodów (przychodów) uzyskanych z dywidend pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy. Art. 41 ust. 4 ww. ustawy stanowi zaś, iż płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Ze złożonego wniosku wynika, iż zdaniem Spółki podmiotem wypłacającym dywidendę w przypadku osób fizycznych jest biuro maklerskie, na co dowodem ma być sposób organizacji rynku regulowanego w Polsce.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Spółka wskazała, iż “planuje wypłacić dywidendę”, w związku z czym nie budzi wątpliwości, iż to Spółka jest podmiotem wypłacającym dywidendę. Z przepisów Kodeksu Spółek Handlowych wynika, iż dywidendą jest udział w zysku spółki i że spółka akcyjna może ją wypłacić swoim akcjonariuszom. Z tego wynika, iż dywidenda jest świadczeniem należnym akcjonariuszom od spółki. W przypadku podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy, akcjonariusz uprawniony do jej otrzymania ma roszczenie wobec spółki, której akcje posiada. Roszczenia takiego nie ma i nie może mieć wobec podmiotu prowadzącego działalność maklerską. Podmiot ten jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu wartości pieniężnych – nie jest stroną czynności wypłaty dywidendy, gdyż jak wskazano powyżej zasadą jest, że dywidendę wypłaca akcjonariuszowi spółka.

Powyższego nie mogą zmieniać zapisy Regulaminu K. ani Szczegółowych Zasad Działania K., gdyż nie są one źródłem obowiązującego prawa. Źródłami takimi są za to przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Kodeks Spółek Handlowych. Z tych źródeł prawa wynika, iż podmiotem zobowiązanym do wypłaty i wypłacającym dywidendę jest Spółka oraz że z tego tytułu ma ona obowiązek pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podkreślić przy tym należy, iż zgodnie z art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Obowiązku nałożonego ustawą nie można zmieniać dokumentami niższej rangi, takimi jak regulamin K.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, iż w § 81 Regulaminu K. zapisano, iż K. organizuje proces spełniania przez emitenta świadczeń pieniężnych na rzecz podmiotów praw z papierów wartościowych w sposób umożliwiający wykonywanie obowiązków ciążących na podatnikach i płatnikach właściwych podatków, powstających w związku z realizacją tych zobowiązań.

Ponadto należy zauważyć, iż nie budzi wątpliwości że obowiązek pobrania podatku dochodowego od osób prawnych od dywidend ciąży na spółce która wypłaca dywidendę, a nie na podmiocie prowadzącym działalność maklerską. Identyczne określenie podmiotów na których ciążą obowiązki płatnika w przepisach dotyczących obydwu podatków dochodowych (podmiot dokonujący wypłat) nie daje podstaw do takiego różnicowania, nawet jeśli w zasadach działania K. sytuacje te są zróżnicowane. Wskazania iż przy wypłacie dywidendy na rzecz osób prawnych wypłaty dokonuje spółka, a przy osobach fizycznych wypłaty dokonuje biuro maklerskie nie znajduje podstaw w obowiązujących przepisach prawa.

Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych Spółka, zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy, jest obowiązana przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca siedziby Spółki. Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1a tej ustawy w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym Spółka jest obowiązana przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca siedziby Spółki roczną deklarację, według ustalonego wzoru. Obecnie wzór ten został ustalony na formularzu PIT-8AR.

Ponadto zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym Spółka jest obowiązana przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a (nierezydentom), oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4. Obecnie wzór ten został ustalony an formularzu IFT-2/IFT-2R.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj