Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rykach
PD/415-11/07
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-11/07
Data
2007.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Rykach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochód z najmu
podatek dochodowy od osób prawnych
szkoła wyższa
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Jakie podatki będzie uiszczać uczelnia w związku z odpłatnym udostępnieniem części powierzchni budynku szkoły? Czy usługa polegająca na odpłatnym udostępnieniu przez Uczelnię część powierzchni budynku szkoły (sale wykładowe i sale komputerowe) innym podmiotom, których działalnością jest także edukacja i kształcenie, może korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rykach, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.03.2007 roku, uzupełnionego w dniu 09.05.2007 roku, postanawia udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, że stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 16.03.2007 roku, uzupełnionym w dniu 09.05.2007 roku, Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Uczelnia odpłatnie udostępnia część powierzchni budynku szkoły (sale wykładowe i sale komputerowe) innym podmiotom, których działalnością jest także edukacja i kształcenie.

Uczelnia realizuje swoje zadania na podstawie ustawy z dnia 27.07.2005 roku – prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z 2005 roku z późn. zm.), w oparciu o Statut . Cele statutowe Uczelni pokrywają się z podstawowymi zadaniami uczelni określonymi w art.13 w/w ustawy. Są nimi:

    - kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej;
    - wychowanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowania praw człowieka;
    - prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych
    - kształcenie i promowanie kadr naukowych;
    - upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
    - kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy;
    - stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
    - działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych

Zgodnie z art. 98 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i § 5 pkt 1 Statutu, Uczelnia może osiągnąć przychody z działalności gospodarczej. Osiągnięty dochód z udostępnienia sal wykładowych i komputerowych zostanie przeznaczony na działalność statutową Uczelni, której cele są wymienione powyżej.

Zapytanie Podatnika:

Jakie podatki będzie uiszczać uczelnia w związku z odpłatnym udostępnieniem części powierzchni budynku szkoły? Czy usługa polegająca na odpłatnym udostępnieniu przez Uczelnię części powierzchni budynku szkoły (sale wykładowe i sale komputerowe) innym podmiotom, których działalnością jest także edukacja i kształcenie, może korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych?

Stanowisko Podatnika:

Wyższa Szkoła, zgodnie z regułą zawartą w art. 98 ustawy z dnia 27.07.2005 roku prawo o szkolnictwie wyższym, może osiągać przychody z działalności gospodarczej. Natomiast art. 91 tejże ustawy, powołując się na art. 13 ust. 1 i art. 14 określa, jaka działalność uczelni podlega zwolnieniu z podatku dochodowego, podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od czynności cywilnoprawnych. Powyższy artykuł nie wskazuje przychodów z działalności gospodarczej, jako podlegających zwolnieniu.

Według Wyższej Szkoły przychody z działalności gospodarczej, jakim jest osiąganie przychodów przez Uczelnię z wynajmu pomieszczeń podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (wykazane w deklaracji rocznej CIT-8).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Elementarnym przepisem z zakresu systemu prawa podatkowego jest art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78 poz. 483 z 1997 roku z późn. zm.).

Zgodnie z jego treścią nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy.

Fundamentalną zasadą prawa podatkowego w demokratycznym państwie jest to, że zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony w ustawie podatkowej, a interpretacja jej przepisów nie może być ani rozszerzająca ani zawężająca. Wszelkie uprawnienia i obowiązki podatkowe muszą wynikać wprost z przepisów ustawy.

Wyższa Szkoła działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164 poz. 1365 z 2005 roku ze zmianami). Art. 7 tej ustawy stanowi, że uczelnia może prowadzić działalność gospodarczą wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo od działalności, o której mowa w art. 13 i 14, w zakresie i formach określonych w statucie. Przepisy tej ustawy nie nakładają jednak obowiązków i uprawnień podatkowych. Przepis art. 91 ust. 1 tej ustawy, z którego wynika, że działalność uczelni, o której mowa w art. 13 ust. 1 i art. 14, podlega zwolnieniu z podatku dochodowego, podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od czynności cywilnoprawnych na zasadach określonych w odrębnych ustawach, jest odesłaniem, w zakresie zwolnienia z opodatkowania działalności oświatowej uczelni i działalności polegającej na prowadzeniu domów i stołówek studenckich przez uczelnie, do ustaw podatkowych i nie stanowi automatycznie o opodatkowaniu przychodów z działalności gospodarczej.

Uczelnia, co do zasady, podlega przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 z 2000 roku, ze zmianami). Ta właśnie ustawa określa podmiot i przedmiot i zasady opodatkowania podatkiem dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że kwestię opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych dochodów osiąganych z tytułu wynajmu sal wykładowych należy rozpatrywać w oparciu o ustawę z dnia 15 lutego 1991 roku o podatku dochodowym od osób prawnych a nie w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27.07.2005 roku prawo o szkolnictwie wyższym.

Ustawodawca w art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1991 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz.654 z 2000 roku z późn. zm.) wprowadził szereg zwolnień o charakterze przedmiotowym. Można podzielić je na bezwarunkowe i warunkowe. Zwolnienia bezwarunkowe, to wszystkie te, z których podmiot osiągający dochody z określonego w przepisie źródła jest zwolniony od podatku dochodowego bez względu na to, na co zostaną wydatkowane.

Natomiast w przypadku zwolnień warunkowych podmiot osiągający dochody ze źródła wymienionego przez ustawodawcę lub jakiegokolwiek źródła może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, jeżeli przeznacza je na cele enumeratywnie wymienione w przepisach. Jeżeli jednak dochody te zostaną wydatkowane na inne cele, podmiot musi je opodatkować.

Zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

Powyższy przepis nie ma zastosowania w:

    - przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielniach i spółkach
    - przedsiębiorstwach komunalnych mających osobowość prawną, dla których funkcję organu założycielskiego pełnią jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki pomocnicze utworzone na podstawie odrębnych przepisów
    - zakładach budżetowych i innych jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych - jeżeli przedmiotem ich działalności jest zaspokojenie potrzeb publicznych pośrednio związanych z ochroną środowiska w zakresie: wodociągów i kanalizacji, ścieków komunalnych, wysypisk i utylizacji odpadów komunalnych oraz transportu zbiorowego.

Dla skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednostka musi spełniać dwa warunki:

    - jej celem statutowym musi być działalność wymieniona w tym przepisie
    - uzyskane przez jednostkę dochody muszą być wydatkowane na ten cel.

W związku z powyższym zwolnienie przewidziane w tym przepisie nie dotyczy dochodów przeznaczonych na jakiekolwiek cele ujęte w statucie, ale dochodów przeznaczonych na cele wyraźnie przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli są one statutowym celem działalności podatnika. Przepis ten nie zawiera jednak wymogu, iż wskazane w nim cele statutowe mają być głównymi czy jedynymi celami działalności osoby prawnej. Z powyższego wynika, że statut może przewidywać inne cele dla działalności osoby prawnej, których realizacja nie będzie stanowiła podstawy do zwolnienia od podatku, przeznaczonego na nie dochodu.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że działalność statutowa Uczelni obejmuje w całości cele, których realizacja powoduje zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów przeznaczonych na ich realizację. Z wyjaśnień wynika również, że osiągnięty dochód z udostępnienia sal wykładowych i komputerowych zostanie przeznaczony na działalność statutową Uczelni.

W związku z powyższym dochód osiągnięty z tytułu odpłatnego udostępnienia sal wykładowych i komputerowych przeznaczony na działalność statutową Uczelni podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uwzględniając powyższe, stanowisko Podatnika zawarte w złożonym wniosku o interpretację, należy uznać za nieprawidłowe

Powyższa interpretacja:

- odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego,jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącychnie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj