Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-30/07/PK
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-30/07/PK
Data
2007.05.14



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
diety
obowiązek płatnika
płatnik
podróż
podróż służbowa (delegacja)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
pracownik
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy dla ustalenia wysokości diet nalezy brać pod uwagę ilość dni faktycznego pobytu za granicą?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pracownicy Spółki przebywają za granicą i uzyskują z tego tytułu dochód ze stosunku pracy. W celu ustalenia wysokości zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych Spółka uwzględnia ilość dni faktycznego pobytu poza granicami kraju. Tym samym diety o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przysługują za okres pobytu pracownika w Polsce (urlopy, delegacje).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) wolna od podatku jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 % diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15.

Z powyższego przepisu wynika, iż w celu skorzystania z częściowego zwolnienia przychodów pracowników przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, konieczne jest aby osoba ta pozostawała w stosunku pracy i uzyskiwała z tego tytułu przychody. Jak Spółka słusznie zauważyła wysokość zwolnionego przychodu zależy przede wszystkim od pobytu – kwota zwolniona przysługuje za każdy dzień pobytu za granicą. W związku z tym kwotę wyliczoną zgodnie z tym przepisem (30% diety wynikającej z odrębnych przepisów) należy przemnożyć przez liczbę dni faktycznego pobytu za granicą, a więc słuszne jest stanowisko, iż za okres w jakim podatnik przebywał w Polsce diety nie należą się. Należy przy tym także wskazać, iż do okresu pobytu za granicą wlicza się także dni wolne od pracy (np. urlop) jeśli w tym czasie podatnik pozostawał w stosunku pracy i przebywał za granicą.

Zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem stosuje się go z zastrzeżeniem art. 21 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 20, nie ma zastosowania do wynagrodzenia:

  1. pracownika odbywającego podróż służbową poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. pracownika w związku z jego pobytem poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 83,
  3. uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.

Reasumując, przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w przypadku pracowników przebywających poza Polską, pozostających w stosunku pracy Spółka nie może uwzględniać diet za dni pobytu pracownika w Polsce.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj