Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423-15/07/AG
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423-15/07/AG
Data
2007.05.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
przeniesienie prawa własności
zbycie udziału


Pytanie podatnika
Czy przychód jaki uzyska spółka z o.o. z tytułu zbycia udziałów w innej spółce z o.o., które zakupiła w latach poprzednich za kwotę "X", a zbyła w 2007r. w zamian za przyrzeczenie ustanowienia i przeniesienia własności lokalu użytkowego wycenionego na kwotę "Y" (wyższą od kwoty "X"), będzie opodatkowany w dacie otrzymania zapłaty w formie przeniesienia na rzecz Spółki własności lokalu użytkowego czy też w dacie zbycia udziałów?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art.216 oraz 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga w związku z wnioskiem z dnia 23.02.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko dot. zaliczenia do przychodów zbycie udziałów w zamian za przyrzeczenie ustanowienia i przeniesienia własności lokalu użytkowego – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 23.02.2007r. (data wpływu 26.02.2007r.) Spółka z o.o. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych.
Pytanie dotyczy momentu powstania przychodu w sytuacji, gdy Spółka zbyła udziały w 2007 roku w zamian za przyrzeczenie ustanowienia i przeniesienia własności lokalu użytkowego, najpóźniej do 28.02.2010.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w formie aktu notarialnego „umowę zbycia udziałów w zamian za przyrzeczenie ustanowienia i przeniesienia własności lokalu użytkowego”, na podstawie której dokonała zbycia udziałów, jakie posiadała w innej Spółce z o.o. na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej w zamian za przyrzeczenie ustanowienia i przeniesienia własności lokalu użytkowego (umowa przedwstępna).
Ustanowienie i przeniesienie własności lokalu użytkowego nastąpi po jego wybudowaniu na mocy umowy przenoszącej własność, nie później niż do dnia 28 lutego 2010r.
Wartość przedmiotowej umowy Strony wyceniły na "Y"zł.
Według stanowiska Wnioskodawcy za datę powstania przychodu należy uznać ostatni dzień miesiąca , w którym dokonano przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy aktem notarialnym przyrzeczonego lokalu użytkowego.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.
Zgodnie z art. 12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz.654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Co do zasady, za datę powstania przychodu, zgodnie z art.12 ust.3a uważa się, z zastrzeżeniem ust.3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1.wystawienia faktury albo
2.uregulowania należności.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zbył udziały (nabyte wcześniej za kwotę "X"zł.) w zamian za przyrzeczenie ustanowienia i przeniesienia własności lokalu użytkowego nie później niż do dnia 28 lutego 2010r. Zgodnie z art.155 § 1 i art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U.z 1964r., Nr 16, poz.93 ze zm.) przeniesienie własności nieruchomości powinno być zawarte w formie aktu notarialnego . Umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy kupna-sprzedaży (nawet, jeśli została sporządzona w formie aktu notarialnego) nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.
W związku z powyższym za moment powstania przychodu z tytułu zbycia udziałów, w zamian za przeniesienie własności lokalu użytkowego, uważa się dzień zbycia prawa majątkowego określony w akcie notarialnym, w której to dacie należność z tytułu zbycia udziałów stanie się wymagalna.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj