Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-799/12/BJ
z 17 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-799/12/BJ
Data
2012.10.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Europejski Fundusz Społeczny
stypendia
uczestnicy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w świetle zmian od dnia 1 stycznia 2010 r. treści art. 21 ust.1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy dokonywać potrąceń zaliczki na podatek dochodowy od stypendiów stażowych wypłacanych w ramach programu finansowanego przy współudziale środków europejskich?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura – 17 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 26 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu stypendiów stażowych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu stypendiów stażowych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 18 września 2012 r. znak: IBPBII/1/415-666/12/BJ, IBPBII/1/415-667/12/BJ, IBPBII/1/415-799/12/BJ wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 26 września 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Pracownicy i studenci Politechniki (Wnioskodawcy) uczestniczą w realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IV - Szkolnictwo Wyższe i Nauka;

Działanie 4.1. - Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy; Poddziałanie 4.1.2. - Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy.

Wydatki kwalifikowane powyższego projektu są finansowane w wysokości 85% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i w 15% z budżetu państwa. Dofinansowanie przekazywane jest w ramach zaliczki na przyszłe wydatki oraz refundacji dotychczas poniesionych kosztów na podstawie składanych wniosków o płatność zawierających zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki związane z realizacją projektu.

Przedmiotem projektu są: stypendia i zajęcia wyrównawcze dla studentów kierunków zamawianych, dodatkowe wykłady prowadzone przez specjalistów z przemysłu oraz zaproszonych wybitnych profesorów z uczelni krajowych i zagranicznych, współpraca uczelni z pracodawcami w zakresie wzmocnienia praktycznych elementów nauczania poprzez realizację przez studentów staży przemysłowych, zajęcia w języku angielskim z terminologii specjalistycznej dla danego kierunku, wyjazdy studyjne do zakładów i uczelni.

Projekt ma charakter non profit i w związku z jego realizacją Politechnika nie uzyska wynagrodzenia, a jedynie zwrot poniesionych kosztów.

Poniesione zostaną wydatki na promocję, stypendia, wynagrodzenia dla personelu realizującego projekt oraz wynagrodzenia dla studentów odbywających staż w zakładach przemysłowych.

Realizacja staży zawodowych odbywa się na podstawie zawartych porozumień pomiędzy:

  1. zakładem pracy, w którym absolwent odbywa staż zawodowy,
  2. Politechniką dokonującą wypłat stypendiów,
  3. studentem odbywającym staż zawodowy.

Studenci otrzymują stypendia stażowe płatne w 85% ze środków europejskich, 15% z budżetu państwa.

Pracownicy realizujący projekt wykonują prace o charakterze merytorycznym, organizacyjnym i pomocniczym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle zmian od dnia 1 stycznia 2010 r. treści art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych należy dokonywać potrąceń zaliczki na podatek dochodowy od stypendiów stażowych wypłacanych w ramach programu finansowanego przy współudziale środków europejskich...

Zajmując stanowisko Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z pkt 137 ust. 1 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od stypendiów wypłacanych za staż, finansowanych w 85% ze środków europejskich i w 15% z budżetu, nie ma obowiązku naliczenia, poboru i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz do sporządzenia imiennych informacji PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w przedmiocie opodatkowania dochodów z tytułu stypendiów stażowych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – zajętego w przedstawionym stanie faktycznym. W pozostałym zakresie wniosku wydano odrębne interpretacje.

Zgodnie z generalną zasadą opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. – obowiązujący od 31 marca w 2010 r. oraz t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. – obowiązujący od 03 kwietnia 2012 r.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wyrazem jej praktycznej realizacji jest art. 11 ust. 1 ww. ustawy, z którego treści wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z wniosku wynika, iż studenci Politechniki uczestniczą w realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IV Szkolnictwo Wyższe i Nauka.

Przedmiotem projektu są: stypendia i zajęcia wyrównawcze dla studentów kierunków zamawianych, dodatkowe wykłady prowadzone przez specjalistów z przemysłu oraz zaproszonych wybitnych profesorów z uczelni krajowych i zagranicznych, współpraca uczelni z pracodawcami w zakresie wzmocnienia praktycznych elementów nauczania poprzez realizację przez studentów staży przemysłowych, zajęcia w języku angielskim z terminologii specjalistycznej dla danego kierunku, wyjazdy studyjne do zakładów i uczelni.

Poniesione zostaną m. in. wydatki na stypendia oraz wynagrodzenia dla studentów odbywających staż w zakładach przemysłowych. Realizacja staży zawodowych odbywa się na podstawie zawartych porozumień pomiędzy:

  1. zakładem pracy, w którym absolwent odbywa staż zawodowy,
  2. Politechniką dokonującą wypłat stypendiów,
  3. studentem odbywającym staż zawodowy.

Studenci otrzymują stypendia stażowe płatne w 85% ze środków europejskich, 15% z budżetu państwa.

Wnioskodawca uważa, iż od stypendiów wypłacanych za staż, finansowanych w 85% ze środków europejskich i w 15% z budżetu, nie ma obowiązku naliczenia, poboru i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz do sporządzenia imiennych informacji PIT.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.).

Stosownie do art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o środkach europejskich, rozumie się przez to środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.

Do środków europejskich zalicza się zatem:

  1. środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a i b;
  2. niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c i d:
    1. Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,
    2. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,
    3. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;
  3. środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:
    1. Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej „Sekcja Gwarancji”,
    2. Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,
    3. Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich.


Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (w tym Europejskiego Funduszu Społecznego) - wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu. Z kolei, użyte w powyższym przepisie pojęcie „z udziałem środków europejskich” należy rozumieć, jako współfinansowanie pomocy z tych środków.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż otrzymane przez studentów (uczestników projektu współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki) stypendia stażowe, jako pomoc udzielona w ramach projektu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj