Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-443-25/07
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-443-25/07
Data
2007.06.22


Referencje


Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania usług
działalność gospodarcza
obrót
odsetki od pożyczki
pośrednictwo finansowe
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy wartość obrotu (kwota odsetek) z tytułu udzielonych incydentalnych pożyczek powinna być wyłączona z wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art.5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1, ust. 2, art. 29 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 90 ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 6 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie zaliczenia kwoty odsetek od udzielonej pożyczki do obrotu służącego wyliczeniu proporcji zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkęw w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Spółka - producent bezbarwnego szkła opakowaniowego jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza, na podstawie zawartych umów udzielić pożyczek podmiotom powiązanym. Pożyczki będą oprocentowane i udzielone zostaną polskim podatnikom podatku od towarów i usług.

Udzielanie przez Spółkę pożyczek będzie miało charakter poboczny, tj. nie będzie stanowiłobezpośredniego, stałego i koniecznego rozszerzenia zasadniczej działalności Spółki w zakresie produkcji szkła opakowaniowego. W szczególności pożyczki będą udzielane incydentalnie (rozważane jest udzielenie nie więcej niż kilku pożyczek na rok). Spółka zakłada, iż możliwe będzie podwyższanie kwoty udzielonych pożyczek na podstawie aneksów do umów pożyczek.Działalność pośrednictwa finansowego nie jest obecnie wymieniona w umowie Spółki, nie wykluczana jest jednak zmiana umowy i wpisania do niej działalności pośrednictwa finansowego, w tym udzielania pożyczek.

Spółka pyta, czy wartość obrotu (kwota odsetek) z tytułu udzielonych incydentalnych pożyczek powinna być wyłączona z wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy udzielanie przez Spółkę pożyczek będzie miało charakter incydentalny (rozważane jest udzielanie nie więcej niż kilku pożyczek na rok), działalność w zakresie udzielania pożyczek nie stanowi istotnej części działalności Spółki, spełniona jest więc przesłanka do uznania tej działalności za sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem wartość obrotu (kwota odsetek) z tytułu udzielania pożyczek nie powinna być wliczana do wartości obrotu służącego do wyliczania proporcji zgodnie z ust. 3 powyższego przepisu.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ( art. 8 ust. 1 ustawy).

Zgodnie zaś z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl ust. 2 powyższego przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągłych dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka, na podstawie umów zawartych z innymi podmiotami, zamierza udzielać oprocentowanych pożyczek. Wykonywane przez siebie usługi Spółka zakwalifikowała jako „Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym” – PKWiU 65.22.1(zawarte w poz. 3 załącznika Nr 4 do ustawy).Należy stwierdzić, iż świadczenie usług polegających na udzielaniu oprocentowanych pożyczek na podstawie umów cywilnoprawnych wypełnia dyspozycję przepisów art. 5 ust. 1pkt 1 i art. 8 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Jeśli więc Spółka dokonała prawidłowej klasyfikacji wykonywanych usług jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, to sporadyczne udzielanie pożyczek podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 przepisów powyższej ustawy usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwota odsetek od udzielonej pożyczki stanowi obrót o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy i jest obrotem uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z ust. 2 powyższego przepisu, jeśli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Jak stanowi art. 90 ust. 3 proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W myśl ust. 6 powyższego przepisu do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, udzielanie przez Spółkę pożyczek będzie miało charakter poboczny i nie będzie stanowiło bezpośredniego, stałego i koniecznego rozszerzenia zasadniczej działalności Spółki w zakresie produkcji szkła opakowaniowego. Poza tym pożyczki będą udzielane sporadycznie.

Ustawodawca zarówno w akcie zasadniczym, jakim jest ustawa o podatku od towarów i usług, jak również w rozporządzeniach wykonawczych nie dokonał sprecyzowania co należy rozumieć pod pojęciem „ dokonywane sporadycznie”.

Z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości można wywieźć wniosek, iż aby ocenić czy dane czynności mogą być uznane za sporadyczne, należy wziąć pod uwagę nie tylko częstotliwość ich wykonywania, ale także to, czy stanowią one uzupełnienie zasadniczej działalności firmy. Bowiem tylko czynności, które nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem działalności podstawowej mogą być uznane za sporadyczne. W przeciwnym wypadku – udzielanie pożyczek nie może być uznane za działalność gospodarczą, a odsetki za odpłatność w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, którą uwzględnia się w proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 powyższej ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż udzielanie przez Spółkę oprocentowanych pożyczek stanowi transakcje towarzyszące podstawowej działalności Spółki, które nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem tej działalności.

Zatem świadczone przez Spółkę usługi pośrednictwa finansowego należy uznać za czynności wykonywane sporadycznie, o których mowa w art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Wartość obrotu z tytułu wykonywania tych czynności nie należy więc wliczać do wartości obrotu służącego wyliczeniu proporcji zgodnie z ust. 3 powyższego przepisu.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj