Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/443-148/06/88081
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/443-148/06/88081
Data
2006.11.15



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
wyroby piekarskie


Pytanie podatnika
Spółka zamierza sprzedawać Croissanty z nadzieniem nugatowo-orzechowym, mlecznym i bez nadzienia, których termin przydatności do spożycia wynosi 29 dni. Organ statystyczny w odpowiedzi na pismo o nadanie symbolu PKWiU dla ww. produktów stwierdził, iż czy dany wyrób piekarski lub ciastkarski jest wyrobem świeżym, czy o przedłużonej trwałości decyduje sam producent. Zdaniem Spółki wyrobe te winny być zakwalifikowane do PKWiU 15.81.12-00.1 i opodatkowane 7% stawką VAT.
Spółka wnosi o potwierdzenie stanowiska.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 25.09.2006 r., doręczonego w dniu 29.09.2006 r. z zakresu podatku od towarów i usług

stwierdza,

że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Spółka zamierza wprowadzić na rynek polski produkty o nazwie: Croissanty w trzech wariantach tj. Croissant z nadzieniem nugatowo-orzechowym, Croissant z nadzieniem mlecznym, Croissant bez nadzienia, których termin przydatności do spożycia wynosi 29 dni. Przed rozstrzygnięciem kwestii dotyczącej obowiązującej stawki VAT na ww. produkty, Spółka wystąpiła do organu statystycznego z wnioskiem o nadanie symbolu PKWiU. Organ statystyczny w swoim piśmie stwierdził, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów z zakresu klasyfikacji statystycznych termin przydatności do spożycia nie stanowi kryterium klasyfikacyjnego. O tym, czy dany wyrób piekarski lub ciastkarski jest wyrobem świeżym, czy o przedłużonej trwałości decyduje sam producent.

Organ statystyczny nie przedstawił jednoznacznej opinii w powyższej sprawie informując, że wymienione przez Wnioskodawcę produkty:

    - Croissant z nadzieniem nugatowo-orzechowym,
    - Croissant z nadzieniem mlecznym,
    - Croissant bez nadzienia,

jeżeli są przez producenta określone jako świeże, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.81.12-00.00 „wyroby ciastkarskie świeże (ciastka i ciasta, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarskie z dodatkiem środka słodzącego)”. Jeżeli natomiast będą przez producenta nazwane wyrobami o przedłużonej trwałości wówczas winny być zakwalifikowane wg PKWiU 15.82.12-55.00 „słodkie herbatniki pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

W ocenie Wnioskodawcy, wyroby te winny być zakwalifikowane do grupy PKWiU 15.81.12-00.1 „wyroby ciastkarskie” i winny być opodatkowane 7% stawką VAT.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko prezentowane przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do towarów wymienionych w załączniku Nr 3 stosuje się obniżoną do 7% stawkę VAT.

W wymienionym załączniku Nr 3 pod poz. 25, ustawodawca wymienił sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 15.81.1 pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże. Przy czym zarówno w ustawie o podatku VAT jak i w przepisach z zakresu statystyki państwowej nie zdefiniowano pojęcia świeży, co wskazuje na zasadność posłużenia się definicjami w znaczeniu potocznym, dostępnymi w leksykonach, encyklopediach, słownikach itp. I tak zgodnie z definicją Słownika języka polskiego PWN, pod pojęciem świeży należy rozumieć towar niedawno wyprodukowany, przyrządzony.

Wprawdzie w opisanym stanie faktycznym wyroby, dzięki odpowiedniemu opakowaniu zachowują świeżość przez 29 dni od dnia wyprodukowania, to jednak nadal można zaliczyć je w ocenie Urzędu do wyrobów świeżych, w odróżnieniu od wyrobów suchych typu herbatniki, wafle itp., gdzie termin przydatności ich do spożycia określony jest nawet na 1 rok od daty produkcji.

A zatem sprzedaż wymienionych we wniosku produktów korzysta w ocenie Urzędu z obniżonej stawki podatkowej (7%) na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z dyspozycją załącznika Nr 3 poz. 25.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj