Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/17/PDI/415-5/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/17/PDI/415-5/07
Data
2007.04.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
przedstawiciel handlowy
samozatrudnienie


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usług przedstawiciela handlowego na rzecz jednego podmiotu gospodarczego daje podstawę do nieuznania za prowadzenie działalności gospodarczej w świetle art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 23.02.2007 r. przez Pana ....... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W dniu 23.02.2007 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 01.04.2006 r. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności gospodarczej są usługi krawieckie (drobne poprawki, przeszycia, podszycia), które świadczy dla ludności, oraz usługi przedstawiciela handlowego (zbieranie zamówień na zakup soków i napojów) świadczone na rzecz jednego podmiotu. Przy świadczeniu usług przedstawiciela handlowego podatnik korzysta z telefonu i samochodu hurtowni, natomiast świadcząc usługi krawieckie wykorzystuje własne maszyny.

Podatnik nadmienia, że do obydwu rodzajów usług zatrudnia 2 pracowników na umowę zlecenie.

Wątpliwość podatnika budzi fakt, czy świadczenie usług przedstawiciela handlowego na rzecz jednego podmiotu gospodarczego daje podstawę do nieuznania za prowadzenie działalności gospodarczej w świetle art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem podatnika świadczenie usług przedstawiciela handlowego nie spełnia warunków wymienionych w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Usługi przedstawiciela handlowego polegają na samodzielnym ustalaniu miejsca i czasu pracy, co powoduje, że nie spełniony jest warunek art. 5b ust. 1 pkt 2 ustawy. Poza tym wynagrodzenie za wymienione usługi uzależnione jest od ilości zebranych zamówień i od wielkości wypracowanego obrotu, co świadczy, że to przedstawiciel ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzeniem działalności, a tym samym nie spełniony jest kolejny warunek ustawy wymieniony w art. 5b ust. 1 pkt 3 ustawy.

W wyniku analizy informacji zawartych we wniosku Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje.

Od 01.01.2007 roku ustawodawca wprowadził nową definicję działalności gospodarczej, która została zawarta w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z powołanym przepisem przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
    • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 – 9.
  4. Natomiast w myśl art. 5b ust. 1 w/w ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

    1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
    2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
    3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik sam decyduje o czasie i miejscu pracy, od niego zależy również wysokość uzyskanego przychodu . Ponadto do świadczonych usług w ramach działalności gospodarczej podatnik zatrudnia dodatkowo dwóch pracowników co związane jest z ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej.

    W ocenie tut. organu podatkowego nie zostały spełnione łącznie trzy warunki wymienione w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wyłączają uznanie wykonywanych czynności za działalność gospodarczą.

    W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj