Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD/415-53/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-53/06
Data
2006.10.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
beneficjent
dotacja
fundusz
inwestycje
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja na zakup maszyny poligraficznej jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.09.2006 r. Drukarni Offsetowej „..." Zakład Pracy Chronionej Spółka z o.o. (uzupełnionego w dniu 10.10.2006 r.),w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych otrzymanej dotacji na zakup maszyny poligraficznej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Drukarnia Offsetowa ,...." Zakład Pracy Chronionej Spółka z o.o. z siedzibą w ..., zawarła w dniu 29.09.2005 r. z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, z siedzibą w Warszawie u1.Pańska 81/83,umowę o dofinansowanie Projektu nr SPOWKP/....We wrześniu 2006 r., spółka jako beneficjent, otrzymała dofinansowanie w wysokości 1.243.017,65 zł na zakup maszyny poligraficznej.

W dniu 22.09.2006 r. (uzupełnienie z dnia 10.10.2006 r.) Drukarnia Offsetowa „... Zakład Pracy Chronionej, spółka z o.o. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, czy otrzymana dotacja na zakup maszyny poligraficznej jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych.
Spółka stoi na stanowisku, iż dotacja nie jest przychodem podatkowym.

Tutejszy Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione zapytanie informuje, iż wsparcie Wspólnoty dla Polski w latach 2004-2006 było i jest realizowane przede wszystkim za pomocą jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych (SPO) oraz wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) NR 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz. U. Nr 116, poz. 1206).

Środki pomocowe w części współfinansowanej z budżetu nie mogą być uznane za pomoc pochodzącą z dotacji,o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt. 1 lit.b ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15 poz. 148 ze zm.)w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 r., jak i w przepisach art. 106 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2006 r. A zatem, w tej części pomoc otrzymana przez beneficjenta również nie jest zwolniona z podatku dochodowego,ponieważ zwolnieniu podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.
Pomoc finansowana z funduszy strukturalnych ze względu na kierunki jej przeznaczenia można podzielić na środki, z których finansowane są programy inwestycyjne i programy o charakterze społecznym i edukacyjnym.
Obowiązujące przepisy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stosuje się w zależności od celu, na jaki przeznaczone zostały otrzymane przez beneficjentów ostatecznych środki pochodzące z funduszy strukturalnych.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów .Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt. 1 lit. b tejże ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lita środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.
W świetle w/w przepisów, w przypadku otrzymania przez beneficjenta ostatecznego środków z funduszy strukturalnych przeznaczonych na inwestycje, wydatki poniesione na przedsięwzięcia objęte wsparciem finansowym nie są kosztami uzyskania przychodówa zatem otrzymane środki pomocowe, jako zwrot tych wydatków, nie stanowią przychodu.

Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę pogląd wyrażony przez Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 30.08.2006 r., znak DD 6-8213-8/06/DZ/412; skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych, Urzędów Kontroli Skarbowej oraz Naczelników Urzędów Skarbowych, uznaje się stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe:

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj