Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/29/AP/07
z 12 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/29/AP/07
Data
2007.06.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
cel charytatywny
darowizna


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawa odliczenia od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2006 rok całej kwoty darowizny przekazanej na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła na podstawie pisemnego pokwitowania odbioru darowizny.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego za pośrednictwem poczty w dniu 28.03.2007r (wpływ do Urzędu 02.04.2007r) uzupełnionego pismem złożonym za pośrednictwem poczty w dniu 30.05.2007r (wpływ do Urzędu 05.06.2007r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - stanu faktycznego wynika, iż w 2006 roku przekazała Pani za pisemnym potwierdzeniem odbioru darowiznę pieniężną na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej z przeznaczeniem na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła.

Pytanie dotyczy prawa odliczenia od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2006 rok całej kwoty darowizny przekazanej na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła na podstawie pisemnego pokwitowania odbioru darowizny.

.Zdaniem wnioskodawcy darowizna przekazana za potwierdzeniem odbioru na działalność charytatywno-opiekuńczą spełnia wymogi formalne określone w art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989r o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1989r Nr 29, poz. 154 z późn. zmian.). Tym samym nie ma zastosowania art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.), zgodnie z którym konieczne jest potwierdzenie dokonania darowizny dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Wobec powyższego pokwitowanie otrzymania darowizny wystawione przez obdarowanego jest dokumentem upoważniającym do odliczenia od dochodu przekazanej darowizny.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia uznano stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

(Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.) odliczeniu od dochodu przed jego opodatkowaniem podlegają darowizny przekazane na cele:a)określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,b)kultu religijnegow wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Przepisem szczególnym w stosunku do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest uregulowanie zawarte w art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989r o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1989r, Nr 29, poz. 154 z późn. zmian.) które stanowi, że darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

W świetle w/w przepisu darowizny osób fizycznych na działalność charytatywno-opiekuńczą są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (podlegają odliczeniu w pełnej wysokości bez ograniczeń).

Od dnia 1 stycznia 2006 r dla udokumentowania odliczenia kwot darowizn od dochodu przed jego opodatkowaniem ma zastosowanie przepis art. 26 ust. 6d wprowadzony do ustawy na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2005r Nr 143, poz. 1199) na podstawie którego dokumentem potwierdzającym możliwość wyłączenia z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym darowizn wynikających z odrębnych ustaw jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

W związku z powyższym warunkiem koniecznym do spełnienia wyłączenia darowizny pieniężnej z podstawy opodatkowania jest dokonanie wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego z przeznaczeniem na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła oraz spełnienie przez darczyńcę łącznie dwóch przesłanek tj. posiadanie pokwitowania odbioru darowizny oraz sprawozdania dotyczącego jej przeznaczenia

Reasumując w opisanym stanie faktycznym i prawnym przekazana przez Panią w 2006 roku darowizna udokumentowana jedynie pokwitowaniem otrzymania wystawionym przez obdarowanego nie podlega odliczeniu od dochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj