Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/ZV/P/Pr/26/07/AS
z 1 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/ZV/P/Pr/26/07/AS
Data
2007.06.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
numizmat
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Strona prowadzi działalność w zakresie handlu numizmatami. Nabywa drogą wymiany od Narodowego Banku Polskiego monety obiegowe 2 zł, których emisje uświetniają m.in. ważne wydarzenia historyczne, prezentują postacie historyczne itp.Strona pyta, jak należy opodatkować w/w sprzedaż, stojąc jednocześnie na stanowisku, iż podlega ona opodatkowaniu na zasadach ogólnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku strony w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący stawki opodatkowania podatkiem od towarów i usług handlu numizmatami.

W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, iż prowadzi działalność w zakresie handlu numizmatami. Nabywa drogą wymiany od Narodowego Banku Polskiego monety obiegowe 2 zł, których emisje uświetniają m.in. Ważne wydarzenia historyczne, prezentują postacie historyczne itp.

W związku z powyższym kieruje do Urzędu zapytanie, jak należy opodatkować w/w sprzedaż, stojąc jednocześnie na stanowisku, iż podlega ona opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jednocześnie stwierdzając, iż nie jest możliwe opodatkowanie tej sprzedaży według procedury szczególnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę, łącznie z pośrednictwem, dotyczącą walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem przedmiotów kolekcjonerskich, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną. W związku z powyższym, zwolniona od podatku jest dostawa, łącznie z pośrednictwem, walut, monet oraz banknotów używanych jako prawny środek płatniczy. Należy pamiętać jednak, iż art. 43 ust. 1 pkt 7 wyłącza ze zwolnienia przedmioty kolekcjonerskie. Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 7 za przedmioty kolekcjonerskie uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.

Mianem numizmatu określa się „dawną monetę mającą wartość zabytkową” (Słownik języka polskiego PWN). Zgodnie z tą definicją, monety sprzedawane przez Stronę, nie mogą być określane tym mianem. Jednak są to monety okazjonalne, wybijane okolicznościowo, a tym samym nie są one zwykle używane jako środek płatniczy. W związku z tym, nie podlegają zwolnieniu, a ich sprzedaż należy opodatkować podatkiem od towarów i usług w stawce 22%.

W myśl art. 120 ust. 4 w/w ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Przez przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w art. 120 ust. 4 rozumie się między innymi określone w art. 120 ust. 1 pkt 2 lit b – kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej (PCN 9705 00 00 0), (CN 9705 00 00), a także przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w omówionym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 7.

Dodatkowo, aby można było zastosować procedurę opodatkowania określoną w art.120 konieczne jest m.in. spełnienie warunku, o którym mowa w art. 120 ust. 10. Ten z kolei wyjaśnia, że przepis ust. 4 i 5 dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

a) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej,

b) podatników, o którym mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 lub art. 113,

c) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5,

d) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust 1 pkt 2 lub art. 113,

e) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Strona wyraźnie określiła, iż monety są nabywane bezpośrednio od Narodowego Banku Polskiego, który jest czynnym podatnikiem VAT oraz dostawa tych monet nie została opodatkowana na zasadach określonych w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego i zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Strona do opodatkowania tych monet nie może zastosować procedury określonej w art. 120 ustawy o VAT.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zajęte przez Stronę stanowisko jest poprawne, co znajduje potwierdzenie w przytoczonych powyżej przepisach prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj