Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/ZV/P/Pr/27/07/AS
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/ZV/P/Pr/27/07/AS
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
sprzedaż budynków


Pytanie podatnika
W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, iż w 2004 roku nabyła wraz ze współmałżonką na rynku wtórnym lokal mieszkalny. Srona pyta jaką stawką powinna być opodatkowana sprzedaż lokalu i czy sprzedaż ta powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7. W pierwszym kwartale 2006 roku, za zgodą współwłaściciela, lokal ten został przeznaczony do celów prowadzonej działalności gospodarczej i wpisany do ewidencji środków trwałych. Budynek mieszkalny, którego częścią jest zakupiony lokal, oddany został do użytkowania w 2000 roku


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku strony odnośnie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego -uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący sprzedaży lokalu mieszkalnego, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, iż w 2004 roku zakupiła wraz ze współmałżonką na rynku wtórnym lokal mieszkalny. W pierwszym kwartale 2006 roku, za zgodą współwłaściciela, lokal ten został przeznaczony do celów prowadzonej działalności gospodarczej i wpisany do ewidencji środków trwałych. Budynek mieszkalny, którego częścią jest zakupiony lokal, oddany został do użytkowania w 2000 roku.

Planowana jest sprzedaż powyższego lokalu. W związku z powyższym Strona pyta jaką stawką powinna być opodatkowana sprzedaż lokalu i czy sprzedaż ta powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7.

W opinii Strony sprzedaż lokalu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług i nie powinna być ujęta w deklaracji VAT-7.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

a) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

b) eksport towarów;

c) import towarów;

d) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

e) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W przypadkach odpłatnej dostawy niektórych towarów przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zwolnienia od podatku VAT, tzw. zwolnienia przedmiotowe. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, zwolnieniem takim objęta jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (pkt 10 w/w art.).

Za towary używane, o których mowa wyżej, rozumie się m.in.:

- budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT),

- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Z powyższego wynika, iż sprzedaż lokalu nabytego przez Stronę w roku 2004, a oddanego do użytkowania w roku 2000, podlega zwolnieniu od podatku VAT.

Należy pamiętać ponadto, iż zgodnie z art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ponadto zgodnie z art. 109 ust. 2 ustawy o VAT podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Jak wynika z powyższego podatnik podatku od towarów i usług każdą wystawioną fakturę VAT (niezależnie od stawki należnego podatku) zobowiązany jest zaewidencjonować w ewidencji sprzedaży, a tym samym ująć ją w deklaracji dla podatku VAT za dany okres rozliczeniowy.

Reasumując powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer stwierdza, że zajęte przez Stronę stanowisko nie jest poprawne w zakresie konieczności ujęcia faktury VAT w deklaracji dla podatku od towarów i usług, co znajduje potwierdzenie w przytoczonych powyżej przepisach prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj