Interpretacja Ministra Finansów
DD4/033-054/JG/07/106
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD4/033-054/JG/07/106
Data
2007.05.30



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
Irlandia
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
W którym państwie podlegają opodatkowaniu dochody osiagnięte w Polsce i w Irlandii, jeśli miejsce zamieszkania zostało przeniesione do Irlandii?


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129 z późn. zm.),


Minister Finansów uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w sprawie zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Irlandii oraz dochodów z tytułu posiadania (oraz sprzedaży) jednostek uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych oraz za nieprawidłowe w pozostałym zakresie.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka zamierza wyjechać na pobyt czasowy do Irlandii na okres ok. 3-4 lat. W tym czasie Podatniczka będzie mieszkać w Irlandii i pracować w charakterze architekta na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło zawartej z irlandzkim pracodawcą. Główne źródło dochodów Podatniczki stanowić będzie praca świadczona w Irlandii (ok. 80% całkowitego dochodu). Ponadto, Podatniczka zaznacza, iż w okresie pobytu w Irlandii nie będzie posiadać stałej placówki na terytorium Polski w celu wykonywania w tym państwie działalności.


Podatniczka jest osobą stanu wolnego, przy czym jej narzeczony planuje również wyjazd do Irlandii. W Polsce Podatniczka jest właścicielką mieszkania kupionego w 2004 r. Ponadto, w Polsce Podatniczka podpisała również umowę przedwstępną kupna mieszkania (zakup kredytowany w 90% przez bank) oraz planuje w najbliższym czasie zakup gruntu.


W okresie pobytu w Irlandii, Podatniczka będzie uzyskiwać następujące dochody:


  1. z tytułu z pracy na terytorium Irlandii;
  2. z tytułu najmu mieszkania pozostawionego w Polsce;
  3. z tytułu wykonywania usług projektowych na podstawie umowy o dzieło na rzecz polskich kontrahentów, w wyniku których nastąpi całkowite przeniesienie praw autorskich;
  4. z tytułu tantiem wypłacanych z Polski w związku z dziełami wykonanymi w Polsce w latach 90-tych;
  5. z tytułu odsetek wypłacanych w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych w Polsce i w Irlandii;
  6. z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych w Polsce i w Irlandii.


Zdaniem Podatniczki w okresie pobytu w Irlandii, w tym państwie będzie się znajdować jej rezydencja podatkowa. W związku z tym, będzie na Podatniczce spoczywać obowiązek opodatkowania wyłącznie w Polsce tych dochodów, które uzyskuje w Polsce (tj. dochodów z najmu mieszkania, dochodów z tytułu usług na rzecz polskich kontrahentów w związku z którymi nastąpi całkowite przeniesienie praw autorskich, dochodów z tytułu tantiem oraz dochodów z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych oraz sprzedaży takich jednostek uczestnictwa). Natomiast dochody uzyskane w Irlandii, tj. dochody z tytułu pracy wykonywanej w Irlandii oraz dochody z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych oraz sprzedaży takich jednostek uczestnictwa podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Irlandii.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Art. 3 ust. 1a ustawy stanowi, iż za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:


  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


Natomiast, zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Stosownie do art. 3 ust. 2b ustawy, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:


  1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.


Zgodnie z art. 4a ustawy, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Stosownie do art. 4 ust. 1 umowy z dnia 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, pobytu, siedzibę, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Jednakże określenie to nie obejmuje żadnej osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie z tytułu dochodu osiąganego ze źródeł położonych tylko w tym Państwie.


Z powyższego wynika, iż definicja „miejsca zamieszkania” odnosi się bezpośrednio do określenia „miejsca zamieszkania” przyjętego w ustawodawstwach wewnętrznych państw będących Stronami umowy i uwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które we własnym ustawodawstwie ustala podstawę do nieograniczonego obowiązku podatkowego.


Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż prawidłowe jest stanowisko Podatniczki, zgodnie z którym w okresie pobytu w Irlandii jej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajdować się będzie w tym państwie. Podatniczka przeniesie bowiem centrum swoich interesów życiowych, gdyż z Irlandią łączyć ją będą ścisłe powiązania osobiste (w Polsce nie pozostawi najbliższej rodziny) oraz gospodarcze (w tym państwie będzie na co dzień mieszkać i osiągać dochód z pracy na rzecz irlandzkiego pracodawcy, który stanowić będzie jej główne źródło utrzymania).


Oznacza to, iż od dnia wyjazdu do Irlandii, w Polsce Podatniczka będzie podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 3 ust. 2a ustawy z uwzględnieniem postanowień polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Zasady opodatkowania dochodów z tytułu pracy najemnej zostały zawarte w art. 15 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.


Oznacza to, iż dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Irlandii podlega opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie. Prawidłowe jest zatem stanowisko Podatniczki, iż dochody z pracy wykonywanej w Irlandii będą podlegały opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie.


Opodatkowanie dochodów z tytuł najmu nieruchomości następuje zgodnie z art. 6 polsko-irlandzkiej umowy. Stosownie do art. 6 ust. 1 umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie z majątku nieruchomego (w tym dochód z gospodarstwa rolnego i leśnego), położonego w drugim umawiającym się państwie, może być opodatkowany w tym drugim państwie. Zgodnie z art. 6 ust. 3 umowy, ww. przepis stosuje się do dochodu osiąganego z bezpośrednio użytkowania, dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego oraz do dochodu z przeniesienia tytułu własności takiego majątku.


Oznacza to, iż dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii z tytułu najmu nieruchomości położnej na terytorium Polski podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w polskim prawie podatkowym. Jednakże, dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Podatniczki, iż dochód ten może opodatkować wyłącznie w Polsce.


Dochody z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 13 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 13 ust. 5 umowy, zyski z przeniesienia tytułu własności majątku innego niż ten, o którym mowa w poprzednich ustępach tego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.


Oznacza to, iż zyski z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji). W związku z powyższym, nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż dochód z tytułu całkowitego przeniesienia praw autorskich do dzieła na rzecz polskiego kontrahenta podlegać będzie opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.


Zasady opodatkowania dochodów z tytułu praw autorskich (tantiem) reguluje art. 12 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 12 ust. 1, należności licencyjne i opłaty za usługi techniczne powstałe w umawiającym się państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.


Jednakże, stosownie do art. 12 ust. 2 umowy, należności licencyjne, o których mowa w ustępie 1 tego artykułu, mogą być również opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, lecz podatek wymierzony w ten sposób nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto należności licencyjnych.


Z powyższych przepisów wynika, iż dochód z tytułu należności licencyjnych powstających w Polsce wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto należności licencyjnych. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Oznacza to, iż nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód może opodatkować wyłącznie w Polsce.


Zasady opodatkowania dochodów z tytułu odsetek wypłacanych w związku z jednostkami uczestnictwa posiadanymi w polskich funduszach inwestycyjnych reguluje art. 10 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 10 ust. 1 umowy, odsetki, które powstają w umawiającym się państwie i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.


Jednakże, stosownie do art. 10 ust. 2 umowy, odsetki takie mogą być także opodatkowane w umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, lecz jeżeli odbiorca jest właścicielem odsetek, podatek w ten sposób wymierzony nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto tych odsetek.


Z powyższych przepisów wynika, iż dochód z tytułu odsetek powstających w Polsce wypłacanych na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce w wysokości 10 procent kwoty brutto odsetek. Dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie rezydencji, tj. w Irlandii, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 2 pkt a) umowy (tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia). Oznacza to, iż nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód może opodatkować wyłącznie w Polsce.


Natomiast prawidłowo Podatniczka uznaje, iż dochód z tytułu odsetek wypłacanych w Irlandii w związku z posiadanymi jednostkami uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.


Dochody uzyskiwane w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 13 polsko-irlandzkiej umowy. Zgodnie z art. 13 ust. 5 umowy, zyski z przeniesienia tytułu własności majątku innego niż ten, o którym mowa w poprzednich ustępach tego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.


Oznacza to, iż zyski z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej dochód (w państwie rezydencji). W związku z powyższym, nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż powyższy dochód podlegać będzie opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.


Natomiast prawidłowo Podatniczka uznaje, iż dochód z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa w irlandzkich funduszach inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj