Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-9A/07/ŁK/KC
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-9A/07/ŁK/KC
Data
2007.04.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
samochód
sprzedaż środków trwałych
stawki podatku
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Określenie stawki podatku VAT, z jaką powinna być wystawiona faktura dot. sprzedaży samochodu.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 15.01.2007r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 17.01.2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 27.03.2007r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 27.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 15.01.2007r. w zakresie pytania dot. opodatkowania sprzedaży samochodu zaliczonego do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w październiku 2001r. Podatnik zakupił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nowy samochód Kia, model Carnival, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W chwili nabycia samochód spełniał obowiązujące kryteria (dla tzw. samochodów z kratką). W związku z powyższym Wnioskodawca odliczył udokumentowany fakturą VAT podatek naliczony w wysokości 22%. W trakcie eksploatacji samochodu Podatnik odliczał podatek VAT od niektórych kosztów eksploatacji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która nastąpiła w 2004r., samochód nie spełniał już wymagań ustawy, w związku z czym Strona zaprzestała odliczać podatek VAT od powyższych kosztów. Ponadto, ze względu na ograniczenie dopuszczalnej ilości przewożonych osób dla samochodów „z kratką”, Podatnik zamierza zmienić przeznaczenie przedmiotowego samochodu z „ciężarowy” na „osobowy” i powiadomić o w/w fakcie Urząd Skarbowy.

Przedstawiając powyższe Strona wnosi o określenie stawki podatku VAT, z jaką powinna być wystawiona faktura dot. sprzedaży przedmiotowego samochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, cyt. „Zgodnie z art. 8 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. dostawa samochodów nie spełniających wymagań art. 86 ust. 4 jest zwolniona z podatku VAT (...)”. Przy dokonaniu sprzedaży przedmiotowego samochodu winna być wystawiona faktura VAT z zaznaczeniem stawki podatku ZW (zwolniony).

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust.7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż w momencie nabycia przedmiotowego samochodu Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o zawarty w cenie zakupu podatek naliczony, w związku z czym w/w art. 43 ust. 1 pkt 2 nie znajduje w sprawie zastosowania.

Ponadto na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W/w zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

W opisanym przypadku zwolnienie to również nie znajduje zastosowania, bowiem odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowego samochodu Podatnik nie dokonał na mocy przepisu art. 86 ust. 3 i 5 w/cyt. ustawy, lecz na podstawie uchylonej z dniem 1 maja 2004r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). W/w § 8 ust. 1 pkt 5 cyt. rozporządzenia jednoznacznie wskazuje, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego miało przysługiwać przy zakupie przedmiotowego pojazdu w związku z postanowieniami art. 86 ust. 3 i 5 ustawy obecnie obowiązującej. Należy zaznaczyć, iż obecnie obowiązujące przepisy oraz przepisy uchylonej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. zupełnie inaczej regulują prawo i sposób rozliczania podatku naliczonego przez Podatnika przy zakupie pojazdów samochodowych.

Reasumując, w obecnie obowiązujących przepisach prawa podatkowego, wydanych w zakresie podatku od towarów i usług, brak jest regulacji, która pozwalałaby na zastosowanie zwolnienia od podatku przy dostawie samochodu, przy nabyciu którego Podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego na ogólnych zasadach, określonych ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

W związku z powyższym do sprzedaży przedmiotowego samochodu winna mieć zastosowanie stawka 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj