Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417/PD/415/264/07/SM
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417/PD/415/264/07/SM
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
przeniesienie praw majątkowych
stan majątkowy (wartość zgromadzonego majątku, wartość zgromadzonego mienia)
środki pieniężne


Pytanie podatnika
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2006r. przemieszczenie mienia z zagranicy do Polski podlegało opodatkowaniu.


Wnioskiem z dnia 15.05.2007r. zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2006r. przemieszczenie mienia z zagranicy do Polski podlegało opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani od 1999 roku żoną cudzoziemca, który w 2007r. otrzymał zezwolenie na pobyt stały na 10 lat i postanowił o przemieszczeniu swojego majątku do Polski. Majątek ten pochodził ze sprzedaży przez ojca męża, własnego domu za granicą i dokonaniu podziału uzyskanej kwoty między dzieci. Pierwszą transzę pieniędzy przesłał na Pani konto w 2006r., a drugą w 2007r.

Pani zdaniem przekazanie przez teścia środków pieniężnych na Pani konto, ale na rzecz syna powinno być traktowane jako przeniesienie mienia i winno korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) zostały wymienione źródła przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Są to:1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,2)działalność wykonywana osobiście,3)pozarolnicza działalność gospodarcza,4)działy specjalne produkcji rolnej,5)nieruchomości lub ich części,6)majem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze,7)kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),8)odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,d) innych rzeczy9)inne źródła.W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2006r., za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami pochodzącymi z ww. źródeł, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, ust. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle powyższych przepisów przekazanie pieniędzy z zagranicy przez ojca na rzecz syna, nie stanowi źródła przychody podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tym stanie faktycznym i prawnym należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj