Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PDOF/415-5/07
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415-5/07
Data
2007.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym


Słowa kluczowe
faktura
zwrot wydatków związanych z budownictwem


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na budowę budynku mieszkalno - usługowego w części związanej z budową pomieszczeń mieszkalnych można odliczyć na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.01.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowana na zasadach ogólnych i jest Pan czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. W celu ograniczenia kosztów wynajmu pomieszczeń pod działalność gospodarczą rozpoczął Pan budowę budynku usługowo – mieszkalnego. W zezwoleniu na budowę jako inwestora podano x. Wszystkie faktury VAT wystawione przez podatników nie korzystających ze zwolnienia, a dotyczące budowy powyższego budynku wystawione są na x.
Powierzchnia użytkowa budynku 673,22 2, w tym powierzchnia użytkowa pod usługi wynosi – 447,00 m2, czyli 66,40% w stosunku do całej powierzchni użytkowej. Powierzchnia mieszkalna stanowi 33,60% powierzchni budynku. W tak wyliczonej proporcji korzystał Pan z odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług, natomiast wydatki związane z budową części mieszkalnej nie zostały nigdzie odliczone. Budynek jest budowany dla własnych potrzeb związanych z prowadzoną działalnością oraz zamieszkaniem rodziny.
W związku z tym pyta Pan , czy poniesione i nie odliczone wydatki związane z budową części mieszkalnej, można odliczyć na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) w tak wyżej ustalonej proporcji, tj. 33,60%?
Własne stanowisko podatnika:
Zdaniem Pana wydatki poniesione na budowę budynku w części związanej z budową pomieszczeń mieszkalnych w stosunku ustalonym wyżej tj. 33,60% można odliczyć na podstawie powyższej ustawy.
Stan prawny:
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) ustawa reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.
Przez budynek mieszkalny w rozumieniu przepisów art. 2 pkt. 1 uważa się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nim urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.
„Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego.” (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy) „Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. (art. 3 ust. 2 ustawy) „Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.” (art. 3 ust. 3 ustawy) „Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.” (art. 4 ust. 1 ustawy) „Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony raz w roku, z tym, że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do dnia 30 czerwca 2008 r. (Art. 5 ust. 3 ustawy) „Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy załączyć kopię: 1) pozwolenia na budowę albo - w przypadku remontu, o którym mowa w ust. 4 pkt 7 - dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego; 2) faktur dokumentujących poniesione wydatki, o których mowa w art. 3 ust. 1 (art. 5 ust. 5 ustawy). W kontekście przytoczonych przepisów stwierdzić należy, iż wnioskodawcy przysługuje zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego, proporcjonalnie do powierzchni tej części budynku, która jest budowana na cele mieszkalne. Rodzaj dokumentów jakie osoba ubiegająca się o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym winna dołączyć do wniosku w tej sprawie określają cytowane powyżej przepisy ustawy z dnia 29.08.2005 r.
W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej uznaje stanowisko Pana w powyższej sprawie jako prawidłowe.
W dacie wydania powyższego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa w powyższej sprawie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj