Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-17/07
z 18 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-17/07
Data
2007.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
darowizna
działalność gospodarcza
działki
grunt niezabudowany
nieruchomość niezabudowana
plan zagospodarowania przestrzennego
zamiar


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości stanowiącej prywatny majątek wnioskodawcy.


Wnioskiem z dnia 23 lutego 2007r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości stanowiącej prywatny majątek wnioskodawcy.

Jak wynika z treści pism w sprawie udzielenia interpretacji oraz z dokumentów zgromadzonych w sprawie (akt notarialny) jest Pani współwłaścicielem niezabudowanej nieruchomości Nr .../22 nabytej na podstawie umowy darowizny z dnia 17 kwietnia 2003r.

W miesiącu lipcu 2005r. w/w nieruchomość została podzielona na 8 działek oznaczonych numerami od .../23 do .../30. W dniu 13 kwietnia 2006r. Strona dokonała sprzedaży działki o numerze .../23.

Jak wynika z pisma Urzędu Gminy Zgierz z dnia 13 grudnia 2005r. dla działki .../23 brak jest obowiązujących ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Natomiast zgodnie z decyzją Wójta Gminy Zgierz Nr .../2006 z dnia 7 lutego 2006r. o ustaleniu warunków zabudowy dla nieruchomości (m.in.) Nr .../23 określono sposób zagospodarowania i warunki zabudowy terenu dla inwestycji obejmującej budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego wraz z elementami infrastruktury technicznej w zakresie budowy przyłączy wodociągowych, kanalizacji...

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Z dniem 1 maja 2004r. grunty zostały objęte definicją towarów zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zatem ich dostawa również podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co do zasady, wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy.

W stanie faktycznym niniejszej sprawy konieczne jest przeanalizowanie przedmiotowego zagadnienia w oparciu o treść tych norm prawnych, które regulują kwestię zakwalifikowania danego podmiotu do grupy podatników podatku od towarów i usług.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podatników pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono definicji częstotliwości. W znaczeniu w jakim funkcjonuje to pojęcie w języku polskim - częstotliwie - oznacza wielokrotnie. Aby dostawę towarów lub świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy w każdym przypadku badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (czyli więcej niż jednokrotnie).

Analizując stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz powołane normy prawne tut. organ podatkowy stwierdza, że mimo wcześniejszego dokonania podziału działki Nr .../22 na osiem działek i zbycie jednej z nich, wobec faktu, iż Podatnik w dacie złożenia wniosku o interpretację nie wyraził zamiaru dokonywania dalszej odprzedaży gruntów, nie stanowi działalności gospodarczej, o której mowa w cytowanym art. 15 ustawy o VAT, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym jednorazowa transakcja zbycia wcześniej nabytych, czy darowanych gruntów stanowiących prywatny majątek Strony, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kwestia ewentualnego opodatkowania, bądź zwolnienia z opodatkowania sprzedaży przedmiotowych działek (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy) podlegałaby rozważeniu w związku z wykazaniem zamiaru przeprowadzenia dalszych transakcji sprzedaży gruntów (np. zbycie kolejnej działki).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj