Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DN/415-19/07
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/415-19/07
Data
2007.05.30



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
koszty uzyskania przychodów
papier wartościowy


Pytanie podatnika
Czy koszty obsługi i zarządzania przez biuro maklerkie portfelem papierów wartościowych, koszty prowadzenia rachunku oraz koszty przechowania papierów wartościowych stanowią koszty uzyskania przychodów pomniejszajace przychód z kapitałów pieniężnych w roku ich poniesienia?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: „Wnioskodawczyni jest inwestorem giełdowym dokonującym w ciągu roku transakcji zbycia oraz nabycia papierów wartościowych na rynku publicznym (giełdzie). W toku działalności jako inwestor giełdowy korzysta ona z usług biura maklerskiego, w którym prowadzony jest jej rachunek maklerski. Biuro maklerskie pobiera prowizję od dokonanych za jego pośrednictwem transakcji, wynagrodzenie z tytułu kosztów prowadzenia rachunku maklerskiego, a także odrębne wynagrodzenie za zarządzanie portfelem papierów wartościowych wnioskodawczyni oraz z tytułu przechowania jej papierów wartościowych. Wnioskodawczyni otrzymała od banku prowadzącego biuro maklerskie deklarację PIT-8C oraz dodatkową informację o kosztach zarządzania i opłatach za przechowanie papierów wartościowych wynikających z umowy, przy czym koszty, których dotyczy ta dodatkowa informacja nie zostały ujęte w PIT-8C.”

W opisanym stanie faktycznym, wg Podatnika : „ Opisane we wniosku koszty obsługi i zarządzania przez biuro maklerskie portfelem papierów wartościowych wnioskodawczyni oraz koszty prowizji maklerskiej, koszty prowadzenia rachunku maklerskiego oraz koszty przechowania papierów wartościowych stanowią koszty uzyskania przychodów wnioskodawczyni pomniejszające przychód z kapitałów pieniężnych w roku ich poniesienia. Z uwagi na fakt, że wynagrodzenie z tytułu zarządzania przez biuro maklerskie portfela papierów wartościowych oraz koszty przechowywania papierów wartościowych są wynagrodzeniem ryczałtowym, płatnym co roku, nie ma możliwości wydzielenia wydatków odnoszących się bezpośrednio do konkretnych papierów wartościowych, to cały wydatek poniesiony w danym roku stanowi koszt uzyskania przychodu.”

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe. Zgodnie z przepisem art.22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powyższego o zakwalifikowaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodu decydują dwie przesłanki :istnienie związku przyczynowego między przychodem, a kosztem,brak wyraźnego wyłączenia w art.23 ustawy z kosztów przychodówŁącznie spełnienie wymienionych warunków pozwala na uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt. 38 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych : wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Z powyższego wynika, że do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów lub akcji, zalicza się wszelkie wydatki, takie jak m.in. cena zakupu akcji czy udziałów, opłata notarialna, prowizja biura maklerskiego.– A zatem do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji, udziałów, papierów wartościowych, kapitałów pieniężnych można zaliczyć koszty obsługi i zarządzania przez biuro maklerskie portfelem papierów wartościowych, koszty prowizji maklerskiej, koszty przechowywania papierów wartościowych.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj