Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/242/364/06
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/242/364/06
Data
2006.07.04



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
termin
umowa zamiany
usługi naukowo-badawcze


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości, czy zmiana umowy (zarejestrowanej w urzędzie skarbowym) polegająca wyłącznie na przesunięciu terminu zakończenia realizacji usługi naukowo-badawczej (nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r.), powoduje utratę dla tej usługi naukowo-badawczej zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Rozbieżny z
111679, 117515


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2006 r., który do tut. organu wpłynął dnia 25 maja 2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług dla usługi naukowo-badawczej, w sytuacji zmiany w umowie dotyczącej jej świadczenia wyłącznie terminu zakończenia jej wykonania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2006 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem dnia 12 czerwca 2006 r. (data wpływu do tut. organu 13 czerwca 2006 r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastoso­wania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępo­wa­nie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administra­cy­jnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W złożonym wniosku Podatnik podaje, że w oparciu o regulacje rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 266, poz. 2239) zwalnia się od podatku usługi naukowo-badawcze świadczone na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005 r., bez uwzględniania ich zmian po tym dniu pod warunkiem, że umowa zostanie zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2006 r. Ponadto Podatnik wskazuje, iż zarejestrował umowę dotyczącą usługi naukowo-badawczej zaklasyfikowanej do grupowania PKWiU 73 (pozycja 4 załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług obowiązująca w 2005 r.) w urzędzie skarbowym. Wyjaśnia również, że w 2006 r. podpisał aneks do ww. umowy polegający na przesunięciu terminu realizacji umowy (nie dłużej jednak niż do dnia 31.12.2007 r.), bez zmiany jej zakresu rzeczowego i finansowego.

Uczelnia stoi na stanowisku, że zmiana umowy polegająca jedynie na przesunięciu terminu zakończenia realizacji usługi naukowo-badawczej, bez zmian jej zakresu rzeczowego i finansowego nie powinna powodować utraty zwolnienia.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Pod pozycją Nr 5 tego załącznika umieszczone zostały usługi naukowo-badawcze o symbolu PKWiU 73.

Jednakże w myśl §1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 266, poz. 2239) w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.) po § 41e dodaje się § 41f w brzmieniu:

"§ 41f. 1.Zwalnia się od podatku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r., usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73), które do dnia 31 grudnia 2005 r. korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie:

1) w odniesieniu do usług, o których mowa w ust. 1, świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005 r., bez uwzględniania ich zmian po tym dniu oraz

2) pod warunkiem, że umowa, o której mowa w pkt 1, zostanie zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2006 r."

Powyższe oznacza, iż do dnia 31 grudnia 2007 r. zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi naukowo-badawcze mieszczące się w grupowaniu PKWiU 73, które do dnia 31 grudnia 2005 r. korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2005 r. o podatku od towarów i usług, przy czym zwolnienie to ma zastosowanie wyłącznie po spełnieniu dwóch warunków, tj.:

  1. przedmiotowe usługi muszą być świadczone na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005 r., bez uwzględniania zmian tych umów po tym dniu, oraz
  2. pod warunkiem zarejestrowania takich umów do dnia 31 stycznia 2006 r. we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym.

Zatem, w świetle powołanego wyżej przepisu, świadczenie usług naukowo-badawczych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005 r. korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. pod warunkiem, że umowa zarejestrowana została we właściwym dla Podatnika urzędzie skarbowym w terminie do dnia 31 stycznia 2006 r., przy czym nie uwzględnia się zmian wprowadzonych do umowy po dniu 19 września 2005 r.

W przedmiotowej sprawie istotne jest rozstrzygnięcie, czy zmiana terminu realizacji usługi naukowo-badawczej jest zmianą mającą wpływ na zastosowanie, bądź też brak możliwości zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług dla tej usługi.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego sprawy wynika, iż aneksem podpisanym w 2006 r. zmieniono termin realizacji usługi naukowo- badawczej. Nie wprowadzono przy tym zmian dotyczących jej zakresu rzeczowego i finansowego.

Zdaniem tut. organu mimo, iż w treści ust. 2 pkt 1 § 41f cyt. wyżej rozporządzenia użyty został zwrot „...bez uwzględniania ich zmian po tym dniu...” przyjąć należy, iż zmiany poczynione w przedmiotowych umowach po tym dniu, a dotyczące wyłącznie przesunięcia terminu realizacji usługi naukowo-badawczej nie wykluczają możliwości zastosowania w stosunku do tych usług zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Podpisanie po dniu 19 września 2005 r. aneksu do przedmiotowej umowy, który wprowadza co prawda zmiany w brzmieniu umowy już obowiązującej, ale jak zaznacza Podatnik, nie wpływające na zmianę zarówno zakresu rzeczowego, jak i finansowego umowy, a jedynie przesuwające termin realizacji usługi, nie stanowią przesłanki do wyłączenia usługi naukowo-badawczej ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r. W przypadku, gdyby podpisanie aneksu po dniu 19 września 2005 r. miało wpływ na kwotę należną związaną ze świadczeniem usługi naukowo-badawczej, czy też na zmianę terminu rozliczenia prac, albo na przesunięcie terminu płatności, wówczas Podatnik pozbawiony zostałby prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w zakresie objętym tą zmianą.

W ocenie tut. organu, usługi naukowo-badawcze, których termin zakończenia przesunięty został aneksem do umowy, a umowa ta zarejestrowana została w wyżej wskazanym terminie - korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednakże zwolnienie, o którym mowa wyżej obowiązuje jedynie do dnia 31.12.2007 r., zatem wykonanie usługi po tym terminie, pomimo dotrzymania warunków określonych w treści § 41f ust. 2, nie będzie upoważniało usługodawcy do zastosowania zwolnienia.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub jej uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj