Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dzierżoniowie
PM 436/3/07
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM 436/3/07
Data
2007.05.16



Autor
Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
darowizna
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy w obowiązującym stanie prawnym darowizna mojego przedsiębiorstwa synowi będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dzierżoniowie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 23.03.2007 roku, który wpłynął w dniu 28.03.2007 roku, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn od umowy darowizny prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa we własny pawilonie handlowym na rzecz syna, w formie sporządzonego na tę okoliczność aktu notarialnego, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.03.2007 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dzierżoniowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn.

Pismem z dnia 11.04.2007 roku organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione pismem z dnia 20.04.2007 roku – data wpływu 26.04.2007 rok.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą we własnym pawilonie handlowym. Jest płatnikiem podatku VAT. Rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Prowadzi ewidencję środków trwałych, w której jest ujęty między innymi wspomniany pawilon handlowy. W najbliższym czasie zamierza przekazać nieodpłatnie synowi prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo jako darowiznę na podstawie sporządzonego na tę okoliczność aktu notarialnego obejmującego jako przedmiot darowizny całość swojego przedsiębiorstwa.

Pytanie podatnika:

„Czy w obowiązującym stanie prawnym darowizna mojego przedsiębiorstwa synowi będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn?”

Stanowisko podatnika:

„Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn z uwzględnieniem później dokonanych zmian, łącznie z opublikowaniami w Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629 zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych,...., jeżeli spełnione są warunki wymienione w punktach 1 i 2. Ponieważ w moim przypadku darowizna będzie miała formę aktu notarialnego syn nie będzie miał obowiązku zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 ustawy. W obowiązującym stanie prawnym darowizna ta będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn.”

Ocena prawna stanowiska podatnika z przytoczeniem przepisów prawa:

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity z 2004 roku Dz. U. Nr 142 poz. 1514 ze zm.).

Obowiązek zgłoszenia, zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 wyżej cytowane ustawy nie obejmuje przypadków gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W przedmiotowej sprawie, umowa darowizny będzie sporządzona w formie aktu notarialnego i notariusz – jako płatnik podatku - nie pobierze podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę na dzień złożenia wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w tym dniu.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj